Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Euro prolamuje dlouhodobé rekordy a posiluje i koruna

Investice 24.01.2018 | 16:12 0 Komentářů

Středoevropské měny dnes měly tendenci posilovat. Nejvíce si připsal polský zlotý (+0,5% na 4,147 PLN/EUR), následovaný maďarským forintem (+0,15 na 308,7 HUF/EUR). Koruna si sice polepšila pouze přibližně o tři haléře na 25,37 CZK/EUR, ale to ji i tak posunulo na dohled jejího pozávazkového minima. Investoři dnes ještě vstřebávali včerejší vyjádření člena bankovní rady M. Mory. Ten jednak nevyloučil více než dvojí zvýšení sazeb v letošním roce, ale navíc naznačil, že počítá i s dalším výrazným posílením koruny.

Dnes zveřejněný konjunkturální průzkum ukázal na mírně nižší důvěru podnikatelů, zato potvrdil stoupající náladu spotřebitelů. Tento výsledek plně odpovídá současné ekonomické situaci. Průmyslníci si totiž ze všeho nejvíce stěžují na nedostatek pracovní síly, zatímco domácnosti nemají strach o to, že by jejich členové ztratili zaměstnání. U průmyslu navíc hraje svou roli i mírné zhoršení výhledu zahraniční poptávky. Tempo výroby by se tedy mělo mírně snížit, nicméně podnikatelé v průmyslu se budou stále snažit hledat novou pracovní sílu. Rekordní důvěra domácností je také podpořena menšími obavami o budoucí celkovou hospodářskou situaci. S tím mírně kontrastuje jejich úmysl více spořit.

Dobrou vyjednávací pozici zaměstnanců ilustruje i mzdové ujednání v kolínské automobilce TPCA. Tam se odbory se zaměstnavateli dohodly na růstu platů v následujících dvou letech o 16 %. Jedná se o další výrazné zvýšení mzdy ze strany jednoho z velkých zaměstnavatelů, které potvrzuje, že i letos můžeme očekávat slušnou dynamiku průměrné mzdy v ekonomice.

Euro dnes prolomilo své dlouhodobě nejsilnější úrovně a je nejsilnější od prosince 2014, když se obchoduje za 1,240 USD/EUR. Za posilováním eura pravděpodobně stojí zítřejší zasedání ECB, na kterém by centrální bankéři z Frankfurtu měli upravit svůj výhled ve světle velmi dobrý údajů z reálné ekonomiky eurozóny. I když dnešní předstihové indikátory PMI z eurozóny zklamaly svým poklesem, stále ukazují na velmi dobrou kondici zemí platících eurem.

VIKTOR ZEISEL, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.