Středa 24. července. Svátek má Kristýna.

Euro pomohlo koruně zkorigovat ztráty

Investice 24.09.2018 | 17:05 0 Komentářů

Důvěra v domácí ekonomiku v září vzrostla v obou složkách, jak mezi podnikateli, tak i spotřebiteli. Spotřebitelská důvěra vzrostla poprvé po třech měsících a stále se drží poblíž své maximální úrovně. Důvěra v průmyslu zůstala meziměsíčně nezměněná, firmy se nadále potýkají s nedostatkem pracovní síly a kapacitními limity. Statistika ČSÚ však neměla na kurz koruny vliv.

Česká měna během dne oslabovala, když atakovala hranici 25,65 CZK/EUR. V druhé části dne ale koruna zkorigovala a v současnosti se pohybuje tam, kde ráno začala, tedy na 25,61 CZK/EUR.

Podpořil jí pohyb eura, který proti dolaru skokově posílil o půl procenta na 1,181 USD/EUR  v reakci na vystoupení prezidenta ECB M. Draghiho před Evropským parlamentem.  Jádrová inflace je podle Draghiho stabilní a v následujících měsících ještě poroste, podpořená utahujícím se trhem práce v eurozóně. Ten tvoří tlaky na růst mezd. ECB tedy nebude nic bránit ve zvyšování sazeb příští rok, poté co letos v prosinci ukončí program nakupování aktiv. Euro je v současnosti nejsilnější od května.

Polské výrobce trápí nedostatek zaměstnanců

Zítřejší statistika ukáže, že polská nezaměstnanost v srpnu opět poklesla o 0,1 pb na 5,8 %. Podle ekonomů SG  zůstane pod 6 % až do konce roku. Současný polský pracovní trh komplikuje situaci tamním výrobcům, kteří mají problém najít vhodné zaměstnance. Rekordně vysoký podíl firem reportuje nedostatek pracovní síly. Tato situace, podobně jako v ostatních zemích regionu, vytváří tlak na růst mezd a platů, což se ve střednědobém horizontu projevuje růstem inflace.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.