Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Euro proti dolaru na půlročním maximu

Banky 22.05.2017 | 19:47 0 Komentářů
Zasedání euroskupiny k Řecku v souladu s naším očekáváním k žádnému závěru nedospělo. Do splatnosti řeckého dluhu v červenci zatím zůstává relativně dost času. Euro tak dnes pokračovalo v trendu minulého týdne a vyšplhalo se na nejvyšší hodnotu za posledního půl roku. Zatímco první ranní kotace se nacházely ještě pod 1,120 USD/EUR, v odpoledních hodinách se kurz dostal na dohled úrovně 1,125 USD/EUR. Ve světle nedostatku čerstvých fundamentů euru pomohla německá kancléřka Angela Merkelová, když při debatě se studenty uvedla, že euro je slabé, z čehož německé exporty profitují.

Po krátkodobém oslabení nad 26,70 CZK/EUR ve druhé polovině minulého týdne začala české koruna nový týden úspěšně. Po převážnou většinu dneška se tak obchodovala za ceny pod 26,50 CZK/EUR, v pozdních odpoledních hodinách se kurz přehoupl lehce přes tuto úroveň. Oproti závěru minulého týdne dnes byly silnější i okolní regionální měny. Dařilo se zejména maďarskému forintu, kterému pomohla květnová data podnikatelské a spotřebitelské důvěry.
Zisky eura na úkor dolaru se díky stabilní české měně projevily v tom, že nám dolar zlevnil dokonce pod 23,60 CZK/EUR. Takto levně jsme dolar kupovali naposledy před rokem.
JAN VEJMĚLEK
Hlavní ekonom Komerční banky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.