CZK/€ 23.570 -0,36%

CZK/$ 22.049 +0,30%

CZK/£ 27.305 -0,84%

CZK/CHF 24.223 -0,09%

07. 07. 2020

0 komentářů

Subjekty:

Euler Hermes: Česká republika se podle indexu sociálního rizika umístila před Řeckem či Itálií

 

Pandemie Covid-19 tlačí globální ekonomiku do nejhorší recese od druhé světové války, a proto společnost Euler Hermes vytvořila index sociálních rizik (SRI – Social Risk Index). Strukturální determinanty sociálního rizika předpovídají zranitelnost jednotlivých zemí vůči systémovým sociálním rizikům. Za rizikové události analýza považuje např. protivládní protesty a jiné incidenty, které by mohly předcházet změnám v politice i v podnikání, případně mít vliv na rozhodování o investicích či na celkovou stabilitu dané země.

Loading 

Strukturální determinanty SRI měří základní silné a slabé stránky a vnímání politického, institucionálního a sociálního rámce ve 102 zemích. SRI však neměří pravděpodobnost sociální krize ani nepředpovídá budoucí sociální nepokoje. Jde spíše o ukazatel zranitelnosti, který se zaměřuje na dlouhodobější strukturální determinanty sociálního rizika.

Nejvyšší hodnotu SRI mají Dánsko, Finsko a Švédsko, a vykazují tedy nejnižší úrovně sociálního rizika. Na 5. místě je Německo, Francie potom na 9. Naopak nejvyšší míru sociálního rizika v našem vzorci vykazují Nigérie, Venezuela a Angola, přičemž Venezuela a Angola patří k těm zemím, kde za posledních pět let došlo k nejvýraznějšímu zhoršení.

Podle očekávání jsou vůči systémovým sociálním rizikům obecně více odolnější vyspělé ekonomiky – všechny z nich se v žebříčku umístily do 35. místa. Mezi vyspělé ekonomiky s nejnižším umístěním patří Řecko (35. pozice) a Itálie (30. pozice). Nicméně i v některých zemích s rozvíjející se ekonomikou jsou indikátory systémového společenského rizika srovnatelné s těmi, kterými byly ohodnoceny vyspělé ekonomiky. Jedná se především o země z rychle se rozvíjející Evropy, mezi které patří i Česká republika, které podle analýzy náleží 28. pozice. Z regionálního hlediska dopadly právě rychle se rozvíjející evropské ekonomiky v průměru nejlépe (jedná se především o Slovinsko, Estonsko, Českou republiku, Chorvatsko, Slovensko, Polsko, Litvu a Maďarsko). Nicméně lehce zvýšený index sociálního rizika během posledních pěti let je patrný v Polsku a Maďarsku.

V krátkodobém výhledu vykazuje nejvyšší míru sociálního rizika Afrika a Latinská Amerika.

Index Sociálního rizika pro 102 vybraných zemí. Zdroje: Národní statistiky, IMF, World Bank, ILO, OECD, IHS Markit, Wellcome Trust Global Monitor, RAND Corporation, Allianz Research

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Vítězství - victory - ruka - voda - krize - investice - problém

Recese aneb Vyplatí se prodat a počkat?

„Ekonomický růst už trvá nějak moc dlouho. Nebylo by lepší teď, těsně před přicházející recesí, všechny akcie prodat, v klidu počkat, až recese přejde, a potom je koupit zpátky o kus levněji?“

Text: Daniel Gladiš

10. 07. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *