Pátek 23. dubna. Svátek má Vojtěch.

Erste Corporate Banking v rámci programu Inostart půjčila na rozjezd podnikání téměř 90 milionů korun

Program Inostart spustila Česká spořitelna ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu a Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou

 • Loni Česká spořitelna poskytla celkem 16 úvěrů začínajícím podnikatelům v celkové výši téměř 90 milionů korun

 • Klienti využili téměř tisíc hodin konzultací zdarma od dceřiné firmy Erste Grantika Advisory

  Díky malým a středním podnikům mělo v roce 2013 práci téměř 1,8 milionů lidí, což je více než polovina zaměstnanců v České republice. Malí a střední podnikatelé tak patří mezi významné zaměstnavatele a podpora jejich podnikání je přirozeně v zájmu celé společnosti. Kromě snižování nezaměstnanosti totiž posilují i konkurenceschopnost a růst ekonomiky českého státu. A právě umožnit začínajícím podnikatelům s inovativními nápady a projekty získat úvěr na jejich realizaci je cílem programu Inostart. Tím Česká spořitelna ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) a Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou (ČMZRB) podporuje podnikatelskou aktivitu v Česku.

  „Základní myšlenkou programu je zpřístupnit získání úvěrového financování rizikovému segmentu ekonomiky, který má nicméně velký potenciál dalšího rozvoje,“ řekl Ladislav Dvořák, manažer strategických projektů České spořitelny. Ta program Inostart podporuje od jeho počátku v roce 2012 a to jak poskytováním samotných úvěrů pod značkou Erste Corporate Banking, tak formou poradenství prostřednictvím dceřiné společnosti Erste Grantika Advisory.

  Jen v loňském roce se do programu Inostart přihlásilo více než 100 podnikatelů se svými projekty a 38 z nich parametry programu skutečně splnilo. Česká spořitelna pak do konce roku 2014 profinancovala 16 podnikatelských záměrů a poskytla tak úvěry v celkové výši dosahující téměř 90 milionů korun. V rámci poradenských služeb klienti navíc využili téměř tisíc hodin konzultací od firmy Erste Grantika Advisory. „Celkový objem poskytnutých úvěrů považujeme za úspěch, protože se jedná o malé úvěry v rozmezí půl milionu až 15 milionů korun. V letošním roce očekáváme další, zhruba dvojnásobný, nárůst objemu těchto úvěrů,“ řekl Ladislav Dvořák.

  Jedním z úspěšných žadatelů o úvěr v loňském roce byla například firma NANOPROTEX, výrobce nanovlákenné membrány, kterou vyvinula ve spolupráci s textilní fakultou Technické univerzity v Liberci. Při vývoji této membrány se výzkumný tým inspiroval lidskou pokožkou a vyvinul tak materiál s vynikajícími vlastnostmi, kterými jsou extrémně vysoká paropropustnost, voděodolnost a stoprocentní větruodolnost. NANOPROTEX proto cílí na zákazníky z řad výrobců funkčního oblečení vhodného pro sport, outdoorové aktivity, horolezectví, ale i pro obranné a záchranné složky (armáda, policie, hasiči, záchranáři). „Cílem společnosti NANOPROTEX je stát se jednou z nejkonkurenceschopnějších společností v textilním průmyslu ve výrobě nanovlákenných membrán s tržním podílem nad 10 procent. Ke splnění tohoto cíle nám může výraznou měrou napomoci podnikatelský úvěr od České spořitelny,“ řekl Rudolf Rambouský, jednatel společnosti NANOPROTEX.

  Program Inostart byl spuštěn v září 2012 na podporu velmi důležitého, ale zároveň rizikového segmentu trhu – začínajícím inovativním podnikatelům. V jeho rámci poskytuje Erste Corporate Banking z finanční skupiny České spořitelny specializované financování začínajících podnikatelů ve spolupráci s MPO a ČMZRB. Záruky a poradenství je hrazeno z prostředků Programu švýcarsko-české spolupráce, jimiž švýcarská strana podporuje nové členské země EU. Program byl původně spuštěn jen v Moravskoslezském a Olomouckém kraji a od loňského roku je jeho působnost rozšířena na celé území České republiky.

  Snadnější přístup k úvěrům pro začínající podnikatele spočívá v poskytování 60 procentní záruky za úvěr, poskytované ČMZRB. Dalšími výhodami jsou získání úvěru za nadstandardních podmínek, jako jsou nulový poplatek za vyřízení úvěru, možnost odkladu splátek jistiny až o 3 roky a zejména poskytnout individuálně šité poradenství zcela zdarma. To pomůže klientovi projít procesem žádosti o úvěr a samozřejmě v další fázi může co nejvíce zjednodušit začátek a rozjezd podnikání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.