CZK/€ 25.235 -0,36%

CZK/$ 23.713 -0,23%

CZK/£ 29.534 -0,43%

CZK/CHF 25.979 -0,25%

31. 05. 2013

0 komentářů

Subjekty:

Equa bank: Většina malých a středních firem v ČR uvažuje o refinancování svých stávajících úvěrů

 


 

„Obecně se dá říci, že dnes již téměř každá firma s úvěrem již od jednotek miliónů korun zvažuje nabídku od více bank a aktivně se zajímá o to, jak si vylepšit svou finanční pozici refinancováním i stávajícího úvěru. Výše sazby přitom není tím hlavním důvodem, proč se firmy rozhodují své úvěry refinancovat. Hledají především individuální přístup, které jim většina bank nedokáže nabídnout, protože jsou svázány nařízeními svých zahraničních matek,“ říká Radek Pluhař, ředitel divize Řízení rizik a místopředseda představenstva Equa bank.

Banky například neakceptují sezónnost byznysu klienta, zkracují dobu splatnosti, mají stanoveny koncentrační limity v rámci určitých sektorů nebo odmítají krátkodobé odklady splátek z objektivních důvodů. „Equa bank k firmě přistupuje individuálně a není svázána nařízeními matky. Od našeho působení v oblasti firemního financování, tedy za zhruba rok a půl, jsme tomuto segmentu poskytli nové úvěry v objemu kolem 3,2 miliardy korun a v 70 % případů šlo o refinancování firemních úvěrů z jiných bank,“ dodává Vojtěch Záškodný, ředitel firemního bankovnictví Equa bank.

Poptávku po refinancování firemních úvěrů v současné době eviduje Equa bank ve všech oborech podnikání od nemovitostního financování přes financování ekologicko-energetických projektů, jako jsou bioplynové stanice, malé vodní elektrárny nebo fotovoltaické panely, až po standardní investiční a provozní úvěry, a to jak pro výrobní podniky, tak pro podniky z oblasti obchodu a služeb. „Jedním z oborů nejvíce zasažených dopady ekonomické krize jsou stále stavebnictví a doprava – banky také pro firmy z těchto odvětví nejvíce zpřísnily parametry financování,“ vysvětluje Vojtěch Záškodný.

Na konci roku 2012 dosáhly celkové úvěry firmám v České republice výše 1 103 mld. Kč. Nejvýznamnější část z nich byla směřována do segmentu nefinančních podniků (76 %). Právě tyto firmy byly v oblasti firemních úvěrů v posledních dvou letech jediným rostoucím segmentem, přičemž objem nových úvěrů těmto podnikům výrazně ovlivnila hospodářská krize: ještě v roce 2012 tvořily nové firemní úvěry pouze 80 % úvěrů z roku 2008. Objem firemních vkladů od začátku krize výrazně rostl – zatímco v roce 2008 firemní depozita dosahovala výše necelých 70% celkových úvěrů poskytnutých firmám v roce 2012 tento poměr vzrostl již na 86%. 

V letošním roce Equa bank očekává stabilní vývoj objemu úvěrů malým a středním podnikům, přičemž zájem firem bude především o již zmíněné refinancování. „Čím ekonomicky vyspělejší země, tím rozvinutější bankovní služby a tím také sebevědomější klienti. Pro firmy je vyjednávání s více bankami o co nejlepších podmínkách pro financování standardní záležitostí v celé západní Evropě, kam také patří, a to nejen z hlediska rozvinutosti bankovního systému, Česká republika. Dokonce by se dalo říci, že v segmentu firemního financování je bankovnictví v ČR ještě více konkurenční odvětví než je tomu u některých našich západních sousedů,” uzavírá Radek Pluhař.

REKLAMA

Hlavní důvody, proč se firmy rozhodnou refinancovat své firemní úvěry:

  • časté změny obsluhy ze strany stávající banky (segmentace klientů, změna bankéře);
  • akceptace zajištění plošně akceptované v celé skupině bez respektování specifik v ČR;
  • změna přístupu k projektovému financování (např. podmínka předprodanosti, neakceptování generálního dodavatele);
  • odmítnutí krátkodobého odkladu splátek (i přes objektivní důvody presentované klientem);
  • šikanózní insolvenční návrhy na klienta ze strany jeho obchodních partnerů / konkurence;
  • striktní vyžadování interním předpisem stanovených finančních kovenantů.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Rozšíření pravomocí ČNB může přinést stabilitu

Pixabay.com Jedním z témat jednání poslanců se v minulých dnech stalo rozšíření pravomocí České národní banky, které se týká i úvěrů na bydlení či kvantitativního uvolňování. Na návrh se objevují různé názory a ani zákonodárci se zatím neshodli. Ke třetímu čtení se tedy musí vrátit. Jak se na předlohu […]

Text: Karel Pučelík

23. 03. 2021

indexy, Pražská burza

Kde brát peníze? Na burze přece…

Kde bankovní financování nestačí, nastupují kapitálové trhy. Na burzu vstupuje sociální síť Pinterest, Lyft, má ho následovat Uber. Vlastníci těchto firem chtějí prodat akcie, které se začnou, bude-li úpis úspěšný, obchodovat na burze.

Text: Radovan Novotný

10. 05. 2019

Počítání peněz - peníze - bankovky - eura - ruce

Kde se nakupují a prodávají peníze?

Před necelými sto lety se pokusil osvětu týkající se půjček, půjčování a investic šířit irský publicista George Shaw (1856 – 1950). „Peněžní trh je místo,“ píše Shaw, kde je „nabídka přebytečných peněz k pronajmutí“. Má jít o „tajemnou instituci, kde ukládají vaše peníze,“ na tomto strhu „se kupují […]

Text: Radovan Novotný

28. 12. 2018


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *