CZK/€ 25.440 +0,26%

CZK/$ 23.453 +0,37%

CZK/£ 30.298 +0,39%

CZK/CHF 26.480 +1,03%

17. 02. 2020

0 komentářů

Subjekty:

Epidemie koronaviru ovlivní čínskou i světovou ekonomiku

 

Z důvodu vysoké integrace čínského hospodářství do dodavatelských řetězců po celém světě se epidemie koronaviru 2019-nCoV projeví nejenom ve vývoji čínské, ale také globální ekonomiky. I když reálný efekt se ukáže až časem, již nyní je podle expertů společnosti Euler Hermes možné říci, že vliv rozšíření nového typu viru na čínské hospodářství a zbytek světa není zanedbatelný.

Loading 

Světová zdravotnická organizace (WHO) 30. ledna rozhodla, že epidemie koronaviru představuje stav ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu. Vypuknutí choroby bylo zaznamenáno v Číně v prosinci 2019 a od poloviny ledna je předmětem intenzivního zájmu veřejnosti. Díky důležitým ochranným opatřením, která přijaly čínské orgány, se v této fázi podařilo omezit epidemii zejména na domácí úrovni (asi 98,5 % potvrzených případů se nachází na území Číny).

Podle Jakuba Cermana, ředitele oddělení Risku Euler Hermes, jsou této nové situaci v nejlidnatější zemi světa nejvíce exponovány sektory textilní, počítačový a elektrotechnický, protože přidaná hodnota Číny v těchto odvětvích představuje 19 % a na světové výrobě má 17% podíl. Nejvíce závislé na Číně jsou země jako Tchaj-wan (5 % lokální výroby využívá čínské vstupy), Jižní Korea (4 %), Nizozemí (3 %), Maďarsko (3 %) a Indonésie (3 %).

Analytici Euler Hermes dále připomínají, že akciové trhy na epidemii intenzivně reagovaly. Od 20. ledna indexy MSCI World, APAC a index Číny klesly o 1,8 %, 4,7 % a o 8,5 %. Sektorové složky indexu MSCI World se rozkývaly zejména v případě leteckých společností, výrobců textilu a luxusního zboží, dále klesají také hotely, restaurace a volnočasové aktivity.

V současnosti je složité předvídat závažnost i trvání epidemie, nicméně konečný ekonomický dopad se bude odvíjet právě od těchto faktorů. Bezprecedentní opatření proti šíření viru přijatá čínskými orgány mohou způsobit, že vliv na ekonomiku může být závažnější, než se původně předpokládalo. Tlak je na straně poptávky i nabídky. Epidemie jako taková a faktor strachu, který s ní souvisí, budou mít vliv na výdaje spotřebitelů. Prodloužené čínské novoroční svátky navíc opozdí výrobu,“ komentuje situaci Jakub Cerman.

REKLAMA

Pro porovnání – v roce 2003 vedla epidemie SARS k poklesu čínského HDP v druhém čtvrtletí o 2 procentní body (na + 9,1 % z + 11,1 % v Q1). Analytici Euler Hermes se domnívají, že vliv probíhající epidemie by mohl být ještě závažnější vzhledem k tomu, že čínské hospodářství je v současnosti více závislé na soukromé spotřebě (50 % růstu HDP v roce 2019 oproti 28 % v roce 2003).

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *