Sobota 17. dubna. Svátek má Rudolf.

EMS JE PŘIPRAVENA PŘEVZÍT OPENCARD

Investice 27.04.2015 | 18:16 0 Komentářů

Společnost eMoneyServices se musí ohradit vůči některým tvrzením společnosti Nexia, která Praze poskytla poradenství v projektu Opencard. (Tisková zpráva: eMoneyServices)

Z uvedených závěrů prezentovaných na dnešní tiskové konferenci je patrné, že spol. Nexia vycházela pouze z dokumentů poskytnutých Prahou a nikoliv z mezinárodních zkušeností v obdobných projektech. Pro většinu svých tvrzení neuvedla argumenty, jedná se tak ryze o jednostranná tvrzení. Současně nebyly nijak vyčísleny náklady v případě zrušení Opencard.  

Drtivá většina světových metropolí využívá systémy multifunkčních karet, případně se snaží dopravním kartám zajistit širší využití. Praha je jediným městem, které započalo přechod od stoprocentně fungujícího systému elektronického odbavení MHD k papírovým kuponům.

Spol. Nexia uvedla, že systém Opencard je zastaralý a předražený. Svůj názor ovšem nepodpořila žádnými relevantními důkazy. Opencard naopak patří k nejmodernějším systémům svého druhu v Evropě a již nyní může nabídnout odbavování prostřednictvím mobilní aplikace, NFC, platebních karet a dalších koncových médií. Samotné technické řešení Opencard stálo 400 milionů korun, což je v mezinárodním srovnání cena podstatně nižší než v jiných metropolích. V souvislosti s Opencard však pravděpodobně mohlo dojít k netransparentnímu utrácení veřejných peněz, zejména pokud skutečně HMP a DPP utratili v tomto projektu 1,74 miliardy. Tyto částky však nebyly a nejsou spojeny ani se společností Haguess, ani EMS, ani zmíněným technickým řešením. 

Společnost EMS souhlasí se závěry fa Nexia, která je přesvědčena, že Praha ani Dopravní podnik hl. m. Prahy nejsou dlouhodobě schopni se o Opencard postarat a rozvíjet ji jako úspěšný projekt.

Z tohoto důvodu je EMS připravena celý program Opencard převzít, na vlastní náklady provozovat, spravovat a především rozvíjet, pokud jeho správu a rozvoj není Praha schopna zajistit.  

Je samozřejmě na rozhodnutí Prahy, zda-li se rozhodne služby Opencard ukončit. Nicméně by při tak závažném rozhodnutí, které způsobí škody v řádech stovek miliónů korun, měla vycházet z relevantních podkladů.

EMS již na počátku tohoto roku týmu paní primátorky představila reálné kroky, které jsou založené na reálném fungování obdobných projektů v zahraničí. Ty by umožnily zajistit efektivní a ekonomicky udržitelný rozvoj Opencard. Předložené materiály však byly společností Nexia zcela ignorovány, a to přes to, že to byla právě paní primátorka, která veřejně informovala, že budou předmětem analýzy zajištění budoucnosti Opencard.

Společnost Nexia zároveň uvedla, že systém Opencard zůstává na straně města i DPP kriticky ohrožen. Praha ani DPP nemá zjištěn servis ani podporu.  Doufáme proto, že dojde co nejdříve k reálným jednáním o řešení daného stavu způsobeného laxním přístupem představitelů metropole.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.