CZK/€ 25.200 +0,18%

CZK/$ 23.143 +0,22%

CZK/£ 29.467 +0,04%

CZK/CHF 26.168 -0,02%

20. 04. 2021

0 komentářů

Ekonomika USA se zotaví dříve než zbytek světa – za cenu rekordního schodku obchodní bilance

 

„Podle naší aktuální ekonomické analýzy očekáváme, že po 3,5% poklesu v roce 2020 dojde letos k růstu HDP Spojených států o 5,7 %. To by umožnilo americké ekonomice vrátit se na předkrizovou úroveň již v polovině roku 2021, tedy dříve než ostatním rozvinutým ekonomikám,“ řekl Ján Čarný, generální ředitel pojišťovny COFACE pro Českou republiku a Slovensko. K oživení amerického hospodářství dojde i díky bezprecedentní fiskální reakci vlády na ekonomickou krizi. Balíček na podporu ekonomiky, který byl přijatý v březnu 2021, činí 1,9 bilionu USD (částka rovnající se 27 % HDP USA), což je více než v jakékoli jiné vyspělé ekonomice. Coface odhaduje, že by však schodek obchodní bilance mohl v důsledku stimulačního plánu vzrůst o 56 miliard dolarů.

Loading



 

Záchranný plán pro ekonomiku USA: silné oživení, ale stále větší obchodní deficit

Po šoku z pandemické krize Covid-19 se chystá v USA masivní stimulační balíček. Opatření na oživení přijatá letos v březnu zahrnují výdaje ve výši téměř 1,9 bilionu USD (9 % HDP). Z nich více než třetina bude napumpována do americké ekonomiky v roce 2021 a zbytek v průběhu deseti let. Vedle toho Kongres již v roce 2020 schválil podporu oživení ve výši téměř 4 biliony USD.

Vzhledem k rychlému postupu vakcinace proti Covid-19 ve Spojených státech (více než čtvrtina populace dostala do konce března alespoň jednu dávku) očekává Coface silný nárůst soukromé spotřeby obyvatel. Ta pomůže růstu ekonomiky o 5,7 % v roce 2021 po loňském poklesu o 3,5 %. Podle Coface se tak USA jako jedna z prvních zemí světa vrátí výkonností ekonomiky do poloviny roku 2021 na předkrizovou úroveň.

„Očekávaný „boom“ spotřeby v USA však vyvolá poptávku po dovozu a položí základy rekordního obchodního deficitu. Podle Coface by stimulační balíček mohl vést k dalšímu deficitu 56 miliard USD. V důsledku toho by se mohl prohloubit schodek obchodní bilance s Mexikem, ale také s Německem, Jižní Koreou, Brazílií a Indií,“ řekl Ján Čarný, generální ředitel pojišťovny COFACE pro Českou republiku a Slovensko.

REKLAMA

Dopad osmiletého investičního plánu do americké infrastruktury v objemu 2 bilionů USD, který představil nedávno Bílý dům, se projeví až po roce 2021. Nicméně zvýšení daní, které jej financuje a bude rozloženo na 15 let, prohloubí deficit federálního rozpočtu a růst obchodního deficitu.

Deficit tažený spotřebou

Spojené státy mají jako největší světový dovozce a druhý největší vývozce deficit obchodní bilance již od začátku 70. let. Schodek dosáhl v roce 2020 rekordní úrovně přes 900 miliard USD. Vliv na to měl růst obchodního napětí – zejména s Čínou – a pandemie Covid-19, která narušila obchodní toky.

Historicky je schodek obchodní bilance USA dán velkým dovozem reagující na domácí spotřebu. Od roku 2015 dochází k poklesu objemu průmyslových výrobků a materiálů v deficitu obchodní bilance. V roce 2017 se USA staly čistým vývozcem zemního plynu a na konci roku 2019 i ropy a ropných produktů.

REKLAMA

Přestože jsou výrobky určené k nákupu ze strany dalších firem nejdůležitější americkou exportní položkou (34 % z celkového objemu v letech 2010 až 2020), rostl jejich vývoz menším tempem než dovoz. A to i kvůli problémům Boeingu v posledních dvou letech a poté vinou pandemie Covid-19.

USA a Čína: obchodní válka s rozporuplnými výsledky

Prezidenství Donalda Trumpa zvýšilo podíl Číny na obchodním deficitu USA. V letech 2010 až 2020 připadalo na vrub obchodu s Čínou zhruba 44 % schodku. I když došlo k poklesu rekordního maxima téměř o 420 miliard USD z roku 2018, Trump nedokázal splnit svůj slib z roku 2016, kterým bylo výrazné snížení celkového deficitu. Ten byl na konci jeho mandátu vyšší, než když nastoupil do úřadu. I když opatření v oblasti cel snížila schodek obchodní bilance s Čínou v roce 2019 o 18 %, tak téměř tři čtvrtiny tohoto poklesu byly vyváženy růstem schodku obchodních bilancí se zbytkem světa. Podobná situace je i v roce 2020. Obchodní válka mezi Čínou a Spojenými státy, která přinesla nárůst obchodních překážek, tak měla smíšené výsledky.

Dopad obchodní dohody, podepsané 15. ledna 2020 Trumpem a čínským viceprezidentem Liu He, je vzhledem k pandemii Covid-19 obtížné posoudit. Do konce roku 2020 Čína nesplnila svůj závazek koupit v USA o téměř 64 miliard USD více zemědělského, energetického a průmyslového zboží než v roce 2017. Z celkového objemu 159 miliard USD přislíbených nákupů komodit od USA Čína do konce loňského roku realizovala pouze 59 % tohoto cíle.

REKLAMA

Od „America First“ k „America is Back“

Když Joe Biden vystřídal Donalda Trumpa, skončila politika „America First“, charakterizovaná rostoucím obchodním napětím a celními překážkami, zejména s Čínou. Bidenova kampaň a první kroky naznačovaly, že obchodní politika bude důležitou součástí jeho širší zahraniční politiky charakterizované sloganem „Amerika je zpět“. Dosavadní kroky naznačují, že obnova vůdčího postavení USA ve světě a obnovení partnerství a aliancí jsou jeho hlavní priority.

Na druhou stranu se projevuje asertivnější postoj vůči Číně. To se odráží v obchodní agendě administrativy, díky níž je prioritou řešit „zneužívající a nekalé“ obchodní praktiky. Vláda prezidenta Bidena zatím neoznámila žádné snížení cel, přičemž ponechala možnost použít je jako páku pro vyjednávání v budoucích bilaterálních jednáních.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Analýza: Zpátky do reality – pravidelný příjem v roce 2024

Investování za účelem dosažení pravidelného příjmu se oproti předpandemické době nízkých úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování radikálně změnilo. Poprvé po mnoha letech může být úrok na peněžním vkladu lákavou alternativou. „Uložení“ peněz v ultradefenzivní hotovosti však obnáší vlastní rizika a nenabízí žádnou příležitost ke kapitálovému zhodnocení. Rok […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024

Komentář k akciovým trhům: Investoři by měli zůstat velmi selektivní

Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *