CZK/€ 25.200 +0,18%

CZK/$ 23.143 +0,22%

CZK/£ 29.467 +0,04%

CZK/CHF 26.168 -0,02%

28. 07. 2021

0 komentářů

EKONOMICKÁ PROGNÓZA KOMERČNÍ BANKY: MOTOR EKONOMIKY ZAŽEHNUT

 

Tuzemské hospodářství svižně roste. Rychlé tempo odstraňování protipandemických opatření v průběhu druhého čtvrtletí vedlo k neméně rychlému vzestupu ekonomické aktivity. Zákazníků se konečně dočkali maloobchodníci i poskytovatelé služeb. Domácí poptávka bude hlavním hybatelem ekonomického vývoje ve zbytku roku. Produkce bude ovšem limitována nedostatkem některých vstupů do výroby či jejich zdražováním, bariérou rychlejšího růstu zůstává nedostatek zaměstnanců. Přetrvávající inflační tlaky v situaci již rostoucí ekonomiky bude ČNB korigovat zvyšováním úrokových sazeb. 

Loading



 

Česká ekonomika se na předpandemickou úroveň produkce vrátí ještě letos. Zatímco loňská pandemická recese snížila reálný HDP o 5,8 %, pro letošní rok odhadujeme její vzestup o 4,2 %. Růstová prognóza tak byla oproti té dubnové vylepšena o 0,8 pb. „Již v průběhu letošního závěrečného čtvrtletí se tak v objemu produkce vrátíme nad předpandemickou úroveň, tedy nad konec roku 2019“, hodnotí novou prognózu Komerční banky její hlavní ekonom Jan Vejmělek. Pro rok 2022 počítá prognóza KB s růstem ekonomiky o silných 5,3 %.

Rychlé oživení globální i samotné české ekonomiky naráží na limity v podobě nedostatku vstupních komponent do výroby i pracovní síly. Poněkud nezvykle tak chybějící komponenty do výroby letos přispějí k silnému růstu zásob, díky velkému podílu rozpracované produkce, které se tak stanou tahounem ekonomiky. K zásobám se postupně přidají i investice podporované finančními zdroji z fondů EU či Národního fondu obnovy. Významnou roli budou hrát zelené investice. Pandemická recese vedla jen k relativně malému růstu nezaměstnanosti, s otevřením ekonomiky tak lze spoléhat i na silnou spotřebu domácností. „Trh práce jednoznačně vykazuje známky stabilizace. Domníváme se, že míra nezaměstnanosti již dosáhla svého vrcholu a v příštím roce by mohla dokonce mírně klesat“, dokresluje situaci na pracovním trhu ekonom Komerční banky Michal Brožka.

Inflace se již po dobu více než dvou let pohybuje nad dvouprocentním cílem centrální banky.Inflace zatím nejeví ochotu zpomalit, v nové prognóze ji zvedáme na 2,8 %, pro příští rok ji prognóza KB vidí na 2,4 %,“ upřesňuje Michal Brožka. Současný ekonomický vývoj je navíc spjat s řadou proinflačních rizik. To může mít negativní vliv na ukotvenost inflačních očekávání, což si uvědomují také centrální bankéři a jsou odhodláni vracet úrokové sazby zpět k běžným úrovním. Rozhodování jim usnadňuje i rychle oživující ekonomika a rostoucí podíl proočkované populace. „Po červnovém nárůstu úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu tak pro zbytek roku očekáváme další tři takováto zvýšení, v srpnu, září a listopadu“, odhaluje očekávané kroky ČNB Martin Gürtler, ekonom Komerční banky. „Vyloučit však nelze ani zvýšení o půl procentního bodu, a to především na srpnovém zasedání“, dodává.

Opětovné roztočení kola ekonomiky se pozitivně projevilo na výsledcích státního rozpočtu ke konci prvního pololetí. Ministerstvo financí prosadilo letošní hospodaření s předpokládaným schodkem 500 mld. Kč. Již na počátku roku jsme počítali s nižším deficitem ve výši 400 mld. Kč a tento předpoklad držíme i nadále. Jak upozorňuje stratég Komerční banky František Táborský: „Státní rozpočet bude i letos pokračovat v praxi podhodnocených příjmů a obdobně jako vloni bude benefitovat také z úspory na „covidových“ programech, což ve výsledku povede opět k nižšímu deficitu státního rozpočtu oproti schválenému plánu“.

Rostoucí ekonomika a zvyšující se úrokové sazby budou podporovat korunu.Ta bude vůči euru posilovat směrem k 25,10 CZK/EUR na konci roku, příští rok bude euro stát méně než 25 korun“, kvantifikuje očekávaný kurz koruny František Táborský. Oproti předchozí prognóze bude tempo posilování koruny mírnější. Za tím stojí zejména kompletní revize prognózy kurzu eura vůči dolaru směrem k silnějšímu dolaru. „Finanční trhy se zvyšováním úrokových sazeb ve Spojených státech zatím příliš nepočítají. Jakmile ho do svých cen začnou zahrnovat, americký dolar bude posilovat“ doplňuje Jana Steckerová, ekonomka Komerční banky. „Letní volatilitu koruny a její dočasné posuny ke slabším hodnotám vidíme jako příležitost k zajištění lepších podmínek pro exportéry“, dodává Táborský.

Hlavní ekonomické proměnné      
  2020 2021 2022
HDP (reálný růst, y/y v %) -5,8 4,2 5,3
Spotřeba domácností (reálný růst, y/y v %) -7,1 1,3 6,6
Fixní investice (reálný růst, y/y v %) -7,2 2,5 5,6
Zahraniční obchod (mld. CZK) 181 181 183
Průmyslová výroba (reálný růst, y/y v %) -7,1 10,8 7,3
Maloobchodní tržby (reálný růst, y/y v %) -0,6 3,0 4,9
Mzdy (nominální růst, y/y v %) 3,1 4,5 4,2
Podíl nezaměstnaných (MPSV, průměr, v %) 3,6 3,9 3,6
Inflace (průměr, v %) 3,2 2,8 2,4
3M PRIBOR (průměr) 0,9 0,8 1,9
2W Repo (průměr) 0,8 0,6 1,8
EUR/CZK (průměr) 26,5 25,6 24,9

Zdroj: ČSÚ, ČNB, MPSV, Macrobond, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Analýza: Zpátky do reality – pravidelný příjem v roce 2024

Investování za účelem dosažení pravidelného příjmu se oproti předpandemické době nízkých úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování radikálně změnilo. Poprvé po mnoha letech může být úrok na peněžním vkladu lákavou alternativou. „Uložení“ peněz v ultradefenzivní hotovosti však obnáší vlastní rizika a nenabízí žádnou příležitost ke kapitálovému zhodnocení. Rok […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024

Komentář k akciovým trhům: Investoři by měli zůstat velmi selektivní

Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *