CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

24. 10. 2017

0 komentářů

Subjekty:

EKONOMICKÁ PROGNÓZA KOMERČNÍ BANKY: INVESTICE VRACÍ ÚDER

 

Letošní růst české ekonomiky bude jedním z nejvyšších za poslední dekádu. Podpoří ho v podstatě všechny složky poptávky. Letos konečně vidíme zvýšenou investiční aktivitu na straně firem, příští rok se bude muset přidat veřejný sektor, jinak přijdeme o peníze z EU fondů. Z rostoucí ekonomiky profitují i domácnosti díky vysoké zaměstnanosti a zvyšujících se mzdám. Jejich růst nabral na obrátkách, když je nejvyšší od roku 2007 a příští rok nijak významně nezpomalí. Mzdami tažená inflace se až do konce roku 2018 bude nacházet nad svým dvouprocentním cílem. ČNB tak bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb tempem co čtvrtletí, to zvýšení.

Loading



 

Růst české ekonomiky letos dosáhne podle aktualizované prognózy Komerční banky 4,4 %. Oproti prognóze z počátku srpna ve výši 3,7 % se tak jedná o významné zlepšení, za které může především zveřejněný výsledek za druhé čtvrtletí. „Výsledek za druhý kvartál nás opravdu šokoval, přestože náš odhad byl nejoptimističtější na trhu,“ přibližuje Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky. „Během dalších třech měsíců tak skutečnost v podstatě dohnala naší optimistickou růstovou prognózu,“ dodává. Pro rok 2018 je Komerční banka s odhadovaným hospodářským růstem o 3,6 % nejoptimističtější na trhu.

I když v samotném třetím čtvrtletí česká ekonomika zřejmě ztratila na své dynamice, se závěrečným kvartálem se expanze opět rozjede a položí základ pro nadcházející rok. Dosavadní letošní příznivá konstelace v globální ekonomice bude dále pomáhat českým exportům. Hlavní roli tahouna českého hospodářství ale bude mít domácí poptávka. Stabilní a vysoká spotřeba domácností rostoucí reálným tempem kolem čtyř procent zůstává základním pilířem růstu tuzemské ekonomiky. Chuť domácností utrácet je odrazem déletrvajícího hospodářského růstu, nízké nezaměstnanosti a růstu mezd. A Viktor Zeisel, ekonom Komerční banky, doplňuje: „Nedostatek pracovní síly na trhu bude dál tlačit na růst mezd. I v roce 2018 se tak domácnosti mohou těšit, že si v průměru vydělají o šest až sedm procent více než letos.

Prim začínají hrát investice. Již letos je patrné zvyšování investiční aktivity v privátním sektoru, nefinanční podniky investují především do strojů a vybavení. „Výrobní podniky musí investovat, aby zvýšily svoji produktivitu,“ tvrdí Viktor Zeisel, a dodává, že „to je vzhledem k nedostatku pracovní síly jediná cesta, jak mohou zvýšit svůj výstup.“ V příštím roce se k soukromému sektoru přidá i ten veřejný. Podle Vejmělka „bude rok 2018 takovým malým déjà-vu roku 2015.“ A jak dodává Zeisel, „veřejným investicím pomůžou Evropské fondy. Část alokovaných prostředků totiž musí být podle pravidla n+3 vyčerpána do konce roku 2018.

Přes rostoucí ekonomiku a lepší výběr daní se obáváme zvýšených výdajů veřejných rozpočtů. Důvodem budou na straně jedné vyšší investiční výdaje, na straně druhé ale svižně porostou i mandatorní výdaje jako důsledek předvolebních rozhodnutí. „Poprvé od roku 2011 tak hrozí, že v příštím roce skončí hospodaření veřejných rozpočtů horším než schváleným výsledkem“, predikuje stratég Komerční banky Marek Dřímal.

Silná domácí poptávka se odráží i v inflačním vývoji. Letošní průměrnou inflaci vidíme na 2,4 % s tím, že za ní stojí kromě cen potravin především jádrová inflace. Vysoká jádrová inflace donutí ČNB dále utahovat měnové podmínky. V tom centrální bance pomáhá kurz koruny. Díky opuštění režimu kurzového závazku je letos koruna nejvýnosnější měnou na světě. A v posilujícím trendu bude pokračovat. „Do konce roku 2018 předpokládáme, že se kurz podívá pod hladinu 25 CZK/EUR,“ predikuje Jan Vejmělek. Viktor Zeisel k tomu dodává, že „ČNB ale ve svých modelech pravděpodobně počítá s ještě agresivnějším posilováním koruny“. Prognóza ČNB tedy podhodnocuje nutnost zvyšovat úrokové sazby. „I když nová prognóza z dílny ČNB na to ukazovat nebude, my předpokládáme, že bankovní rada nakonec odhlasuje zvýšení úrokových sazeb v každém z nadcházejících čtvrtletí až do konce roku 2018,“ upřesňuje výhled Komerční banky Viktor Zeisel.

I když domácí i globální ekonomika expanduje, časy hojnosti nebudou trvat věčně.Zejména Spojené státy se již nacházejí ve fázi pokročilé expanze,“ tvrdí Jana Steckerová z Komerční banky. „Máme celou řadu signálů, že se blíží konec této etapy“, dodává. Pokud Donald Trump nedodá slíbený fiskální stimul v podobě snížení daní, může to být scénář již pro rok 2018. Českou ekonomiku by potopil především pokles poptávky po automobilech. Jak tvrdí ekonom Komerční banky David Kocourek, „již tak vysoká role automobilového sektoru v české ekonomice v posledních letech dále vzrostla, což činí českou ekonomiku výrazně zranitelnou k případnému výraznému poklesu globální a potažmo evropské poptávky. A i když to na evropských číslech zatím nijak patrné není, globální poptávka po automobilech začíná slábnout.“

Hlavní ekonomické proměnné      
2016 2017 2018
HDP (reálný růst, y/y v %) 2,5 4,4 3,6
Spotřeba domácností (reálný růst, y/y v %) 3,6 4,1 4,0
Fixní investice (reálný růst, y/y v %) -2,4 7,4 6,4
Zahraniční obchod (mld. CZK) (*) 479 435 442
Průmyslová výroba (reálný růst, y/y) 3,4 5,1 3,9
Maloobchodní tržby (reálný růst, y/y v %) 5,7 5,5 6,5
Mzdy (nominální růst, y/y v %) 3,7 6,7 6,6
Míra nezaměstnanosti (MPSV, v %) 5,4 4,1 3,7
Inflace (y/y, v %) 0,7 2,4 2,2
3M PRIBOR (průměr) 0,29 0,4 1,3
2W Repo (průměr) 0,05 0,2 1,1
EUR/CZK (průměr) 27,0 26,3 25,1

Zdroj: ČSÚ, ČNB, MPSV, Macrobond, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka

Poznámka: (*) zahraniční obchod dle přeshraniční statistiky; (**) Složky inflace jsou očištěny o primární dopad daňových změn

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Mince - vítězství - růst

Kdo má lepší dynamiku: Česká spořitelna, Komerční banka nebo ČSOB?

Bankovnictví a pojišťovnictví se věnuji již 15 let a je to obor, který mě stále baví a zajímá, proto jsem si začátkem léta udělal ze svého soukromého zájmu jednoduché cvičení: vzal jsem hospodářské výsledky tří největších českých bank, položil jsem si je vedle sebe a sčítal, odečítal, […]

Text: Aleš Karo

27. 07. 2017

Komodity

Komodity by určitě neměly tvořit většinu portfolia, ale pouze menší část dynamické složky, píše v pokračování seriálu o složení porfolia JAN TRAXLER.

Text: Jan Traxler

24. 01. 2008


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *