Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Ekonomice se v prvním čtvrtletí dařilo

Investice 21.06.2017 | 09:46 0 Komentářů

Česká ekonomika v prvním čtvrtletí akcelerovala. Rostly mzdy, ale i ceny. Vývoz dosáhl nejlepšího čtvrtletního výsledku v historii.

Růst hrubého domácího produktu zrychlil, hlavně díky zvýšení výdajů na konečnou spotřebu a nadprůměrným výsledkům zahraničního obchodu. „Z pohledu odvětví k ekonomické prosperitě nejvíc přispěly služby těsně následované zpracovatelským průmyslem. Dařilo se zejména informačním a komunikačním činnostem, službám v oblasti nemovitostí a výrobě motorových vozidel,“ upřesňuje předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová. V evropském srovnání se Česko z hlediska meziročního růstu HDP umístilo nad unijním průměrem, který se rovnal 2,1 %. Mezičtvrtletní růst tuzemské ekonomiky byl jeden z nejrychlejších mezi členskými státy EU.

Český vývoz dosáhl v prvním čtvrtletí 898 miliard korun. To bylo nejvíc v rámci čtvrtletních hodnot v historii samostatné České republiky. „Tahounem vývozu zůstala motorová vozidla. Jejich podíl na exportu dosáhl mimořádných 29,5 %. Na svou obvyklou úroveň se vrátil vývoz chemických výrobků, což ukazuje na úplné zotavení po delším výpadku kvůli haváriím významných výrobních zařízení,“ vysvětluje analytička ČSÚ Karolína Súkupová. Hodnota celkového dovozu se zvýšila na 836 miliard korun. Byl zde patrný vliv růstu cen ropy a zemního plynu.

První čtvrtletí tohoto roku přineslo zdražování. Projevilo se zejména u potravin, ale i u nemovitostí. „Růst realizovaných cen starších bytů meziročně zrychlil na 15,2 % v Praze, v ostatních regionech činil 17,4 %. Podepsal se na tom nesoulad mezi nabídkou a poptávkou a také snaha pořídit si bydlení ještě před začátkem platnosti omezení poskytování hypotečních úvěrů,“ popisuje analytik ČSÚ Jiří Kamenický. Počet zahájených bytů se sice v Česku meziročně zvýšil více než o čtvrtinu, ale dokončených bytů bylo nejméně za posledních 14 let. Sazby hypotečních úvěrů se v prvním kvartále zvyšovaly. Naopak mírně zlevňovaly spotřebitelské půjčky.

Vývoj na trhu práce byl stále příznivý. Práci měl rekordně vysoký počet lidí – 5,33 miliónu. Zaměstnanost tak byla o 1,5 % vyšší než ve stejném období loni a o 0,6 % vyšší než v předchozím čtvrtletí. Možnost uplatnění se zlepšila všem uchazečům, předně však nekvalifikovaným a pomocným pracovníkům. Díky tomu dál klesala nezaměstnanost, a to i v případě osob se základním vzděláním. Dobrá finanční situace podniků i jejich sílící obtíže při hledání nových pracovníků tlačily na další zvyšování mezd. Přestože růst nominálních mezd na úrovni 5,3 % byl letos nejvyšší od konce roku 2008, reálné se mzdy zvýšily jen o 2,8 %, tedy slaběji než na počátku loňského roku.

Tisková zpráva Český statistický úřad

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.