Sobota 05. prosince. Svátek má Jitka.

EET ohrozí advent. Tratíme na tom my i naši zákazníci, obávají se podnikatelé. HK ČR: Nenecháme vás na holičkách

Investice 02.06.2016 | 10:33 0 Komentářů

Více než třetina podnikatelů se šest měsíců před spuštěním elektronizace tržeb obává nejhoršího – že EET ohrozí plynulý průběh letošního adventního období. Stát totiž certifikáty nezbytné pro technická zařízení k evidenci tržeb zatím nevydal. Čerstvá anketa Hospodářské komory ČR (HK ČR) ukázala, že mezi podnikateli vládne pocit nejistoty, bezmoci a převládají pochybnosti o připravenosti EET. (Tisková zpráva: Hospodářská komora ČR)

„Podnikatelé si totiž stěžují na úroveň stávající právní úpravy a na to, že stát dosud nevybral všechny dodatele potřebné k realizaci EET. Téměř polovina podnikatelů se přitom také domnívá, že by stát – když už uvaluje na podnikatele administrativní břemeno a požaduje, aby si pořídli nějaké technické zařízení – měl podnikatelům alespoň garantovat, které na trhu nabízené zařízení pro EET je vůbec vhodné a které nikoliv,“ říká prezident HK ČR Vladimír Dlouhý.  

Anketa ukázala, že panují obavy podnikatelů jak z možné složitosti informačních systémů nebo nákladů na upgrade jejich dosavadního vybavení, tak z nákupu nového software či nákladů na rychlejší a spolehlivější konektivitu k internetu. Samostatnou kapitolu pak tvoří obavy z možného šikanózního postupu státních orgánů, které by si mohly s podnikateli vyřizovat účty.

Na druhou stranu respondenti v EET spatřují i to, že by mohla vést k odstranění mnoha případů neplnění daňových povinností, mohla nastavit spravedlivější prostředí pro podnikání a vůbec narovnat konkurenční prostředí.

Podnikatele trápí zejména celková připravenost projektu a nedostatek informací. Hospodářská komora ČR dnes proto vyslala jasný signál, že jim pomůže. „Poté co jsme v legislativním procesu zmírnili negativní dopady na podnikatele, například že jsme přispěli k zavedení slevy na dani 5000 Kč na nákup technického zařízení, v brzké době spustíme nový web – EET ANO ALE, který by podnikatelům pomohl zorientovat se ve způsobu plnění nové administrativní povinnosti,“ uvedl prezident HK ČR dnes na tiskové konferenci.

Tagy EET HK ČR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.