Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

ECB se zamyslí nad negativním dopadem záporných sazeb

InvesticeMakro 10.04.2019 | 17:14 0 Komentářů

ECB se na dnešním zasedání rozhodla ponechat beze změny jak nastavení sazeb tak komunikace – úrokové sazby zůstanou beze změny v záporu minimálně do konce roku 2019. Detaily nového programu TLTRO budou oznámeny na některém z nadcházejícím zasedání. ECB současně s tím zhodnotí, zda negativní úrokové sazby nepoškozují ziskovost bank natolik, že by omezovaly jejich schopnost poskytovat nové úvěry. Otázku, zda banky dostanou časem jako kompenzaci za záporné sazby kladnou sazbu na část peněz uložených u ECB (systém více sazeb), zatím odmítl jako předčasnou.

Obecně zatím ECB zůstává v hodnocení výhledu ekonomiky velice opatrná. POslední sadu čísel vnímá nadále negativně, a to nehledě na o něco lepší výsledek německého průmyslu. Podle ECB stále převažují negativní rizika jak pro růst tak pro inflaci. Hlavní nebezpečí vidí ECB zejména ve slabších zakázkách ze zahraničí a v geopolitických nejistotách (brexit, obchodní války).

Podobně jako ECB dál očekáváme, že první polovina roku bude růst eurozóny velice slabý. Na druhou stranu stabilizace čísel z Číny a zmírnění napětí okolo Brexitu by mohlo pomoci (především německé) ekonomice v druhé polovině roku k lepšímu výkonu. Odolnost ekonomiky eurozóny v tuto chvíli zvyšuje také dobrý výkon pracovního trhu v a také “pomocná ruka” ECB.

V nejbližší době nelze i proto čekat od ECB jakýkoliv obrat v holubičí rétorice, a to i ve chvíli, kdy se makro-čísla začnou opatrně vylepšovat. Prostor pro růst euro-výnosů a eura tak v nejbližších měsících považujeme za omezený.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.