Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

ECB: kvantitativní uvolňování neumírá

Banky 26.10.2016 | 13:48 0 Komentářů

ECB si kupuje čas, chce si nechat otevřené všechny možnosti a k vůbec ničemu se nezavazovat – tolik závěr z posledního zasedání ECB. 

To muselo být buď nudné, nebo přísné tajné – tiskovka po zasedání totiž skončila o čtvrt hodiny dřív než obvykle nejspíše díky tomu, že na většinu dotazů novinářů zazněla odpověď „o tom jsme nediskutovali“. Taková – toliko s dovětkem „počkejme do prosince na novou prognózu“ – byla např. odpověď na dotaz, zda se diskutovalo o prodloužení programu kvantitativního uvolňování za březen 2017, kdy může poprvé skončit. A stejné se s dovětkem „vyslechli jsme si zprávu komisí“ (které, připomeňme si, na předchozím zasedání dostaly za cíl zajistit, že bude co kupovat i po případném prodloužení programu za březen 2017) dočkali i novináři pátrající po tom, zda je něco pravdy na nedávných spekulacích o možném postupném ukončování programu, které by začalo již v březnu.

Že je vše možné a vše otevřené, se projevilo na kurzu eura vůči dolaru. Ten si přes tiskovku prošel houpačkou, nakonec však na trhu převládl názor, že Draghi maluje holubičí budoucnost, a euro zamířilo k hodnotám (1,09), na kterých bylo naposledy v březnu letošního roku.

O holubičích záměrech ECB trh přesvědčilo i – kvůli samozřejmosti takového ujištění dle mého nadbytečné – prohlášení Draghiho, v němž vyloučil náhlé ukončení programu: snížení měsíčních odkupů z 80 mld. eur na nulu v jednom kroku je dle něj „nepravděpodobné“. Já dodávám, že spíše nemožné. K závěru, že je výrazně pravděpodobnější, že v březnu ECB program prodlouží, vede jak přiznání Draghiho, že o „nedostatku aktiv (rozuměj německých dluhopisů) a o tom, jak jej překonat, diskutovali“, tak i poměrně žlučovitá reakce („nemusím to odůvodňovat“) na novinářský dotaz proč ECB kupuje i dluhopisy švýcarských společností (Danone, Glencore, Nestlé atd.). Pokud by nebylo v plánu prodloužení programu, ani jedno by se kvůli těm zbývajícím 4–5 měsícům dělat nemuselo.

Byť jsem přesvědčen, že měnová politika prováděná skrze sazby či výnosy je na samém limitu svých možností, v prosinci je velmi pravděpodobné, že dojde k prodloužení programu a k úpravě parametrů tak, aby bylo co kupovat. Německo ani penzijní fondy hned tak radost mít nebudou…

Martin Lobotka, hlavní analytik Conseq Investment Management a.s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.