CZK/€ 25.265 -0,04%

CZK/$ 23.672 -0,38%

CZK/£ 29.357 +0,28%

CZK/CHF 25.977 -0,36%

16. 10. 2018

0 komentářů

Dvě zaměstnání v odpracovaných letech nepomohou. Zjistěte si, kolik let vám chybí do důchodu

 

Pro to, abyste mohli odejít do řádného starobního důchodu vám nestačí docílit požadovaného věku. Musíte získat také potřebnou dobu pojištění, aby byl důchod přiznán. V roce 2018 je tento rozsah pojištění 34 let. Do této doby jsou započítávány jak odpracované roky, kdy je ze mzdy odváděno sociální pojištění, ale také tzv. náhradní doby pojištění. Co mezi ně patří? A v kterých případech se naopak o náhradní dobu nejedná?

Loading



 

Náhradní doba pojištění
V lidském životě nastanou situace, které znemožňují chodit do zaměstnání. V některých případech se ale z pohledu “let do důchodu” nejedná o promarněný čas. Jedná se zejména o dobu, kdy rodič pečuje o dítě do čtyř let, nebo o dítě do 10 let, které péči jiné osoby potřebuje. Dále pak se mezi náhradní dobu počítá doba na úřadu práce po kterou plyne podpora v nezaměstnanosti, nebo invalidita třetího stupně. “Náhradní doby se postupem času mění. Patří do ní například i civilní služba, ale jen do roku 2004. Nebo doba studia na střední a vysoké škole po 18 letech věku, ale jen do roku 2010,” upozorňuje Jan Vaněk z účetní firmy Tigra.

Mezi náhradní dobu nepatří
Mezi typické příklady, které nemají vliv na odpracovaná léta jsou dvě zaměstnání. Přestože je z obou mezd odváděno sociální pojištění, každý takto odpracovaný měsíc se počítá jen jako jeden měsíc. Pozitivní dopad na důchod však dvě souběžné zaměstnání mít budou a to větší vyměřovací základ. Naopak nijak neovlivní odpracovaná léta ani výši vyměřovacího základu příjmy, ze kterých není odváděno sociální pojištění – jako pasivní příjmy nebo výdělek na DPP do 10.000 Kč.

Ani doba na úřadu práce se do náhradní doby pojištění nemusí počítat celá. Jak již bylo zmíněno, počítá se doba, po kterou plynula podpora v nezaměstnanosti. Nad rámec této doby se počítají maximálně tři roky na Úřadu práce, do 55 let dokonce jen jeden rok. Tato doba je zjišťována zpětně.

Náhradní doby myslí i na zdravotní překážky. “Jako náhradní doba je brána pouze doba pobírání invalidního důchodu třetího stupně. Pobírání invalidního důchodu prvního a druhého stupně započítáváno není, ale poživatelé těchto důchodů si mohou podle svých možností přivydělávat, aniž by nárok na důchod ztratili,” vysvětluje Vaněk.

REKLAMA

Údaje pro důchod si můžete zkontrolovat
Rádi byste měli přehled, kolik let důchodového pojištění máte započítáno nebo si zkontrolovat, že ČSSZ má všechny potřebné doklady a eviduje všechna odpracovaná léta a náhradní doby? Tuto možnost máte kdykoli. Nezáleží kolik let do odchodu do starobního důchodu vám zbývá, ale jednou ročně můžete ČSSZ požádat o vyhotovení informativního osobního listu důchodového pojištění zdarma. Lidem v předdůchodovém věku, v letošním roce mužům narozeným v roce 1957 a ženám narozeným v roce 1960, je přehled posílán automaticky.

Na tomto přehledu najdete výčet a součet všech dob pojištění včetně náhradních dob. Najdete zde i výši výdělků od roku 1986. Přehled uvádí i neevidované doby, tedy doby,ke kterým nemá ČSSZ žádný doklad. Pokud tento případ nastane, můžete situaci řešit a potřebné dokumenty doložit. “Situace, kdy na přehledu jsou neevidované doby nejsou ničím výjimečným. ČSSZ nemusí mít všechny doklady například z dob studia nebo péče o děti. Jak konkrétní doklady doložit poradí na klientských centrech nebo informačních linkách sociální zprávy,” říká Vaněk.

Dobrovolné důchodové pojištění
Zjistili jste na přehledu, že vám odpracovaná léta chybí, ale nemůžete nastoupit do práce? Můžete se účastnit dobrovolného důchodového pojištění a zbývající dobu si doplatit. A to zpětně nebo průběžně. Pokud se rozhodnete doplatit důchodové pojištění zpětně, jste omezení obdobím jednoho roku přede dnem doplacení. Pokud si chcete důchodové pojištění platit průběžně, jste omezeni limitem patnácti let, musíte se ovšem minimálně rok “čistě” účastnit sociálního pojištění. Dobrovolné důchodové pojištění je možné pouze před vznikem nároku na starobní důchod.

“Minimální výše dobrovolného pojištění v roce 2018 je 2.099 Kč, které odpovídá vyměřovacímu základu 7.495 Kč. Výše pojistného je 28 % z vyměřovacího základu. Aby vyměřovací základ odpovídal například minimální mzdě 12.200 Kč, musí být pojistné 3.416 Kč,” uzavírá Jan Vaněk z účetní firmy Tigra.

Tisková zpráva: Tigra

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

průměrný důchod v roce 2024

Jaký je průměrný důchod v roce 2024

Valorizace důchodů byla v posledních letech docela výrazným tématem. Inflace totiž zvyšovala důchody díky mimořádné valorizaci nevídaným tempem. A to i přes omezení valorizace. Během poslední dekády tak průměrný důchod téměř zdvojnásobil.

Text: Hana Bartušková

Foto: Pixabay

09. 04. 2024

důchodové spoření 2024

Jak mít vyšší důchod?

Trošku nemístná otázka. Alespoň v dobách chystané důchodové reformy, kdy se opět diskutuje o tom, že na důchody nebude, že současní třicátníci důchody skoro žádné nedostanou a že je třeba změnit výpočet a nastavení celého systému. Pokud ale vezmeme v úvahu současný český penzijní systém, tak jsou […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

13. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *