Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Dvě výročí muže, který chybí Česku, Evropě i celému světu

Investice 19.12.2016 | 16:52 0 Komentářů

Václav Havel se narodil roku 1936, a letos by tak oslavil 80. narozeniny. Opustil nás však příliš brzy ve věku 75 let a těžko uvěřit, že v těchto dnech si připomínáme již 5. výročí jeho skonu.

Mnozí si pamatují, že pohřeb byl ještě před Vánoci – 23.12.

100 kg stříbra pro prezidenta

Jablonecká Česká mincovna u příležitosti výročí vydala unikátní stříbrnou pamětní medaili. Aby dostála výjimečnému odkazu ryzí osobnosti, může se ražba pochlubit výjimečnými specifikacemi – hmotností jednoho kilogramu, emisním nákladem pouhých 100 kusů a ručním číslováním na hraně. Je tak na místě říct, že Václav Havel bude k letošním výročím poctěn 100 kg ryzího stříbra. Medaile je k mání za 44 950,– Kč.

Co na to první dáma?

Když se medaile dostala do ruky Dagmar Havlové, prohlásila, že se jedná o nejzdařilejší Václavův portrét, s jakým se dosud setkala. „Paní Dagmar mi o portrétu na medaili doslova řekla, že z něj vyzařuje laskavost – vlastnost, pro kterou si první český prezident získal srdce milionů lidí po celém světě,“ uvedl k tomu Lukáš Jokl, marketingový manažer České mincovny, který s bývalou první dámou mluvil v Pražské křižovatce.

V České mincovně není k dostání jen unikátní kilová medaile s Václavem Havlem. Naprosto jedinečná je i sada medailí věnovaná prezidentovi, disidentovi a dramatikovi. Medaile jsou věnovány právě těmto třem jeho rolím, a dávají jeden výtvarný celek v podobě Havlova pověstného srdce.

Tisková zpráva: Česká mincovna

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.