Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Důvěra v ekonomiku v březnu mírně poklesla

Investice 25.03.2019 | 09:32 0 Komentářů

Celková důvěra v domácí ekonomiku v březnu mírně poklesla a to v obou složkách, jak v podnikatelském sektoru, tak i u spotřebitelů.

Podnikatelé v průmyslu sice hodnotí ekonomickou situaci stále pozitivně, očekávají však, že dynamika produkce bude klesat a s většími obavami se dívají i do blízké budoucnosti. Na jejich hodnocení se tak odráží nejasnosti okolo vystoupení Velké Británie z Evropské Unie i obchodní války. Zatímco český PMI index ze zpracovatelského průmyslu klesl v únoru na nejnižší hodnotu od roku 2013 a signalizuje pokles průmyslové dynamiky, podnikatelská důvěra v průmyslu měřená Českým statistickým úřadem se i přes březnový pokles drží stále vysoko. Průmyslová výroba sice na začátku letošního roku výrazně zpomalila, přesto očekáváme, že až se vyjasní geopolitické nejistoty, důvěra se znovu obnoví. Průmysl si tak v průběhu letošního roku dynamiku z loňského roku udrží a za celý rok si  průměru připíše solidních 3,3 %.

Dobrá nálada neopouští stavebnictví, kde se důvěra oproti únoru zvýšila, a je tak rekordně vysoká. Sektor stavebnictví je poslední dobou charakterizován vysokou poptávkou, ale limitovanou nabídkou jak kvůli nedostatku pracovních sil, tak i administrativním překážkám. Podnikatelé ve stavebnictví v březnu navíc upravili svá očekávání do blízké budoucnosti, do které se dívají s ještě větším optimismem.

Mezi spotřebiteli se důvěra v ekonomiku snížila, oproti předcházejícím měsícům se více obávají jak ztráty zaměstnání, tak i zhoršení finanční situace. Oproti loňskému roku je tak jejich nálada horší, přesto se spotřebitelská důvěra stále drží vysoko a spotřeba domácností zůstane tahounem ekonomického růstu i letos.

Monika Junicke
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.