Pondělí 12. dubna. Svátek má Julius.

Důvěra v českou ekonomiku mírně klesla

Makro 24.07.2015 | 10:42 0 Komentářů

Důvěra v českou ekonomiku v červenci mírně klesla, výjimkou je pouze průmysl, kde se zlepšilo hodnocení jak současné celkové ekonomické situace, tak jejího výhledu pro příštích šest měsíců.

Jak celková důvěra v českou ekonomiku, tak důvěra podnikatelů klesly ze svého lokálního maxima, a také důvěra spotřebitelů zůstává z historického pohledu silná.

Důvěrou spotřebitelů zřejmě poněkud otřásly každodenní titulky na téma Řecko. Zklidnění vývoje ohledně Řecka, slabší kurz eura a pokles cen ropy by měly mít pozitivní dopad na ekonomiku eurozóny a následně též na českou ekonomiku.

Také domácí faktory v české ekonomice zůstávají příznivé, včetně například vývoje na trhu práce, což by mělo mít na důvěru v ekonomice pozitivní vliv.

Červenec byl poměrně divoký měsíc, co se týče zpráv, jež mohly mít dopad na důvěru v ekonomiku napříč Evropou s tím, jak došlo k eskalaci a následnému nalezení řešení v případě Řecka. Domnívám se, že právě každodenní titulky na téma Řecko mohly poněkud otřást důvěrou ohledně dalšího směřování celkové ekonomické situace, zejména v případě spotřebitelů.

Uplynulé týdny nicméně nakonec přinesly vyřešení bezprostředních rizik v případě Řecka a dále též oslabení kurzu eura a pokles cen ropy. To jsou vesměs faktory, jež by měly mít ve zbytku léta pozitivní vliv na sentiment a hospodářskou aktivitu v eurozóně. Vnější faktory by tak v dalších měsících měly mít pozitivní vliv též na českou ekonomiku, což by mělo být reflektováno i ve zlepšení důvěry jak podnikatelů, tak spotřebitelů.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.