Sobota 08. srpna. Svátek má Soběslav.

Dun & Bradstreet: Globální ekonomika slábne, rizika rostou

Investice 02.07.2019 | 11:00 0 Komentářů

Dun & Bradstreet (D&B – NYSE:DNB), vedoucí poskytovatel globálních ekonomických informací, a strategický partner poradenské společnosti Bisnode, v první polovině letošního roku zvýšila rating sedmi zemím světa, ke snížení přistoupila ve dvanácti případech. Rating klesl například Švédsku, Kanadě, Číně nebo Estonsku, zatímco Lucembursko, Rusko či JAR si polepšily. Svými politickými, ekonomickými a obchodními analýzami, které D&B zpracovává pro 132 zemí světa, upozorňuje na rizika plynoucí z obchodního styku.

Globální ekonomika slábne a potýká se s řadou problémů, což se letos již také nepříznivě odrazilo na ratingovém hodnocení států, které firmám poskytuje mezinárodně srovnatelné hodnocení rizika při obchodování v jednotlivých zemích. Rating D&B je výsledkem analýzy politického, komerčního, makroekonomického a externího rizika, a klade si za cíl predikovat riziko dané země zejména z pohledu návratnosti investic v horizontu dvou let.

„V prvních šesti měsících roku 2019 jsme zaznamenali více snížených ratingů než za celý loňský rok,“ říká analytička Bisnode Petra Štěpánová s tím, že oslabování je stále více patrnější v hlavních světových ekonomikách jako je Čína, Japonsko, eurozóna a USA a protivítr globální ekonomice navíc vytváří rétorika mezi Washingtonem a Pekingem, rizika spojená s britským brexitem nebo výrazný pokles průmyslových i spotřebitelských výdajů v Číně.

„Náš analytický tým pečlivě monitoruje vývoj rizika obchodování v jednotlivých zemích a pružně reaguje na změny v oblasti politického, komerčního, makroekonomického i externího rizika,“ dodává k tomu analytička Bisnode Petra Štěpánová s tím, klientům i nadále doporučuje pečlivě prověřovat své obchodní partnery a důkladně vyhodnocovat veškerá obchodní rizika plynoucí z obchodního styku.

Nejpříznivější investiční klima v Evropě má aktuálně Norsko, jehož rating D&B stanovila na stupni nejnižšího rizika investice (DB1c). Následuje náš nejvýznamnější obchodní partner Německo. Ze zemí bývalé V4 je nejlépe hodnocena Česká republika (DB2b) před Slovenskem (DB2d), Polskem (DB3b) a Maďarskem (DB4a).

 

Přehled zemí se změnou ratingu Dun & Bradstreet v 1. pololetí 2019

Zvýšený rating Snížený rating
Země Původní Nový Země Původní Nový
Kostarika DB5d DB5b Albánie DB4c DB4d
Egypt DB6a DB5d Alžírsko DB5d DB6a
Etiopie DB6a DB5d Bahrajn DB5b DB5c
Keňa DB5b DB4d Kanada DB2b DB2c
Lucembursko DB2c DB2b Čína DB4b DB4c
Rusko DB6a DB5d Estonsko DB2d DB3a
JAR DB4d DB4c Irán DB6b DB6c
      Mosambik DB5a DB6a
      Omán DB4c DB4d
      Peru DB4a DB4b
      Švédsko DB1d DB2a
      Zambie DB5a DB5c

Zdroj: Bisnode

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.