Pátek 30. července. Svátek má Bořivoj.

Dubnová statistika nezaměstnaných opět prolomila nový rekord

Investice 10.05.2018 | 10:17 0 Komentářů

Počet nezaměstnaných registrovaných na úřadech práce se opět snížil na nové historické minimum. V dubnu v porovnání s březnem klesl podíl nezaměstnaných z 3,5 % na 3,2 %. Z evidence Úřadu práce odešlo o dvacet tisíc osob více, než bylo nově evidovaných. Příznivé trendy na trhu práce tedy pokračují.

Svědčí o tom i fakt, že nezaměstnanost vzrostla pouze v okrese Rokycany, kde se ale drží stále velice nízko na 2,5 %. V ostatních okresech nezaměstnanost klesla. Poměr uchazečů o práci na jedno pracovní místo nadále zůstává nižší než počet volných pracovních pozic.

Český trh práce se již dlouhodobě chlubí nejnižší mírou nezaměstnanosti v Evropě. Podíl nezaměstnaných bude i přesto ale letos dále klesat, průměrně by měl dosáhnout 3,1 %.

Rekordně nízká nezaměstnanost v kombinaci s vysokým růstem mezd a slabou inflací je velice komfortní pro spotřebitele, jejichž důvěru v ekonomiku podporuje, a vede tak k růstu spotřebitelské poptávky. Stejná situace ale dělá vrásky aktérům na nabídkové straně ekonomiky.

Nedostatek zaměstnanců brzdí dynamiku průmyslové výroby. Některé podniky právě z důvodů nedostatku zaměstnanců nemohou zvyšovat kapacitu výroby. Nejsou tak schopni uspokojit všechnu poptávku po svých výrobcích, což je vede ke zvyšování investic do automatizace a digitalizace. Z dlouhodobého hlediska je to ale pro českou ekonomiku dobrá zpráva, která vede k postupnému navyšování produktivity.

MONIKA JUNICKE
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.