Neděle 25. července. Svátek má Jakub.

Dubnová čísla potvrdí český růstový příběh

V březnu zveřejněné makroekonomické statistiky ukazují, že hospodářství na začátku roku svou dynamiku neztratilo. Na druhé straně, inflace i nadále zvolňuje, když čelí několika překážkám, zejména kvůli silné srovnávací základně.

I přes mírný pokles výroby aut se průmyslníkům v únoru dařilo. Meziroční růst přes 5 % by si měl průmysl zachovat i v únoru. Méně optimistická nálada v průmyslu jak doma tak i u českých obchodních partnerů, stejně jako mírný pokles poptávky po autech však stojí za meziměsíčním poklesem ve výrobě.

Rovněž dynamika ve stavebnictví, která minule překvapila především díky teplému lednovému počasí, zpomalí. Chladné únorové počasí i pokračující komplikace spojené s rozjezdem infrastrukturních staveb přispějí k meziměsíčnímu poklesu o více než 5 % po sezónním očištění. Meziročně tak růst ve stavebnictví zpomalí z masivních 33,6 % na slušných 7,7 %.

Slabší dynamika exportů bude i v únoru převážena dovozy a tak přebytek zahraničního obchodu skončí o téměř 10 mld. CZK níže než před rokem. I tak ale očekáváme slušné saldo ve výši 11,5 mld. CZK.

Podíl nezaměstnaných se v březnu podle našeho odhadu snížil o dvě desetiny procentního bodu, čímž si připíše nový rekord. Pokračující expanze české ekonomiky si vyžaduje další růst zaměstnanosti, přičemž situace na trhu práce zůstává napjatá a nedostatek zaměstnanců je v současnosti největší bariérou růstu průmyslu.

Spotřebitelská důvěra nadále trhá rekordy s tím, jak se snižují obavy spotřebitelů ohledně jejich finanční situace. To se projevuje na tržbách maloobchodních prodejců, které v lednu vzrostly o 8,2 % y/y, pomineme-li tržby z prodejů aut. Únor patří z hlediska nakupování ke klidnějším měsícům, po očištění o kalendářní a sezónní efekty očekáváme, že tržby bez aut poklesnou meziměsíčně o 0,1 %, což odpovídá meziročnímu tempu 8,4 %.  

Inflace se propadá hlouběji pod 2%

I přes dobrou výkonnost reálné ekonomiky a masivní růst mezd na přelomu roku domácí inflace slábne. Silný efekt statistické základny brzdí jádrovou složku, zatímco únorový pokles cen ropy zchladil inflaci cen pohonných hmot. K tomu se přidaly i ceny potravin, které na začátku roku zpomalily mnohem výrazněji, než jsme původně očekávali a tak i ty tlačí celkovou inflaci k nižším hodnotám. Očekáváme, že meziroční cenový růst v březnu zvolnil na 1,7 %. Riziko pro ještě nižší cenovou dynamiku plyne zejména z dalšího zlevňovaní potravin. Vidíme ale i akumulaci proinflačních rizik (vysoký růst mezd, silná domácí poptávka), která by měla zajistit, že inflace ve střednědobém horizontu znovu posílí. V letních měsících by se měla znovu vyhoupnout nad 2 %.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.