CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.707 +0,19%

CZK/£ 29.516 +0,05%

CZK/CHF 26.084 +0,21%

12. 08. 2015

0 komentářů

dTest: Vodafone porušil při změně podmínek zákon

 


 

Když Vodafone vloni v létě oznámil, že zákazníci si nadále nebudou muset sami aktivně dokupovat data poté, co vyčerpají základní balíček, ale další dostanou za poplatek automaticky, ozvala se spotřebitelská organizace dTest s protestem. „Nový občanský zákoník totiž zakazuje jakékoliv dodatečné platby, se kterými spotřebitel nedal výslovný souhlas,“ říká Miloš Borovička, právní poradce dTestu, a dodává: „Jednostranná změna smlouvy musí mít své meze a nelze měnit vůli spotřebitele tím, že se bez jeho souhlasu přepíší formulace v obchodních podmínkách.“

Pracovník dTestu, který je klientem Vodafone, si postup společnosti nenechal líbit a vyúčtování s novými položkami reklamoval. Operátor reklamaci nejdříve vyhověl, ale odmítl uznat argumentaci, že jeho postup je v rozporu se zákonem a poplatek nepřestal účtovat. „Spotřebitel, který není spokojený s reklamací, se může s námitkou obrátit na ČTÚ, což onen zmíněný zákazník udělal,“ říká Borovička a doplňuje, že úřad si následně vyžádal stanoviska obou stran a rozhodl ve prospěch spotřebitele.

Úřad se zcela ztotožnil s argumentací dTestu, která vychází z § 1817 občanského zákoníku a směrnice o právech spotřebitele. Souhlas s další platbou, jež původně nebyla ve smlouvě, si operátor musí výslovně vyžádat nebo na novou službu upozornit zákazníka, který si ji sám aktivuje, bude-li chtít,“ vysvětluje Borovička a vyzývá spotřebitele, aby vyúčtování služeb, které si neobjednali, reklamovali a vyžádali si zastavení nezákonně účtovaných poplatků.

Rozhodnutí ČTÚ je zatím nepravomocné, Vodafone může podat rozklad předsedovi ČTÚ, který rozhodnutí úřadu přezkoumá.
Zdroj : Tisková zpráva dTest

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

lex voucher

Ochrana pro cestovky končí. Za nevybrané vouchery musí vrátit peníze

Foto: Shutterstock Pouze do konce srpna budou cestovní kanceláře pod ochranou podle kontroverzního zákona nazývaného Lex Voucher, který byl loni přijat ke zmírnění dopadů koronaviru na odvětví cestovního ruchu. Posledním srpnovým dnem končí ochranná doba a nevyužije-li zákazník možnosti náhradního zájezdu do 31. srpna, cestovka musí vrátit […]

Text: Veronika Hejná

16. 08. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *