Středa 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

Druhý odhad o desetinu zlepšil výkon tuzemské ekonomiky

Banky 30.11.2018 | 10:45 0 Komentářů

Podle druhého odhadu ČSÚ vzrostla česká ekonomika ve třetím čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,6 %, což znamená zpomalení o jednu desetinu ve srovnání s předchozím čtvrtletím. Meziroční tempo se udrželo na 2,4 %. Obě čísla za třetí čtvrtletí prošla mírnou revizí směrem nahoru. Výkonost ekonomiky přináší tak spíše zklamáním, ačkoli se stále jedná o solidní tempo růstu. Nicméně kvůli vysoké srovnávací základně nad míru povedeného loňského roku došlo k další ztrátě dynamiky.

Podle informací statistického úřadu byly hlavním tahounem růstu investice a spotřeba domácností. Dlouhodobě přehřátý trh práce a nedostatek volných zaměstnanců nutí firmy k dlouho odkládaným investicím do modernizace kapacit za účelem navýšení produktivity práce. To je pro ně jediným dlouhodobým řešením, jak navýšit kapacitu produkce. Zároveň roste domácí spotřeba, která je poháněná rekordním růstem mezd a vysokými výdaji státu. Na druhou stranu zahraniční obchod přispěl k růstu opět negativně, což je dáno rychlejším růstem importu než exportu. Český exportní průmysl se potýká nejenom s nedostatkem zaměstnanců, ale i rostoucím rizikem poklesu zahraniční poptávky kvůli zpomalování ekonomik hlavních obchodních partnerů a geopolitickým hrozbám. Ke zpomalování ekonomiky také bez pochyby přispívá zvyšování úrokových sazeb ze strany centrální banky, čímž se zvyšují náklady firem na obsluhu svých dluhů. Podstatným faktorem zpomalení ve třetím čtvrtletí byla ale také výrazně negativní změna zásob, za kterou pravděpodobně stojí dokončování výroby a investic z roku minulého, kdy firmy nestíhaly realizovat všechny zakázky. Následující čtvrtletí tak nemusí být nutně negativní, jak se tváří aktuální statistika.

V každém případě lze současný růst stále považovat za solidní. Česká ekonomika dosáhla na přelomu roku vrcholu svého hospodářského cyklu a v novém roce začala postupně zpomalovat. Na druhou stranu náš současný odhad průměrného růstu pro tento rok s vysokou pravděpodobností už dosažen nebude a sklouzne pod tři procenta, kde by se měl pohybovat i v příštím roce.

Ze sektorového hlediska si ve třetím čtvrtletí meziročně nejlépe vedlo stavebnictví (6,3 %), které tento rok zažívá nebývalý nárůst produkce, a rychlejším tempem rostlo naposled na začátku roku 2007. Dále se také dařilo v IT (5,7 %) a finančnímu sektoru (5,4 %). Na druhé straně žebříčku skončilo zemědělství, které meziročně pokleslo o 2,5 %. Zároveň zpracovatelský průmysl, který tvoří čtvrtinu tuzemské ekonomiky, vzrostl nejpomaleji (1,0 %) od krizového roku 2013.

Investice vzrostly meziročně o 9,4 %, z toho tradičně největší objem připadl na informační technologie, stroje a zařízení. Nicméně v procentech meziročního růstu tato skupina silně zaostávala za investicemi do budov a dopravních prostředků. Na druhou stranu intenzita investic do technologií na zaměstnance je nejvyšší v tomto roce. Ze statistiky zaměstnanosti vyplývá, že počet odpracovaných hodin roste téměř dvojnásobným tempem než počet zaměstnanců.

František Táborský, analytik Raiffeisenbank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.