Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

„DROBNÝ“ ROZDÍL MEZI ROZVÍJEJÍCÍMI SE TRHY

Banky Raiffeisenbank 05.10.2015 | 13:12 0 Komentářů

Zatímco růst čínské ekonomiky zpomaluje, země střední a jihovýchodní Evropy (CE/SEE[1]) stabilně rostou, i když předstihové ukazatele Polska a Maďarska naznačují od léta zpomalení. 

Na rozdíl od ostatních rozvíjejících se trhů bude mít zpomalování růstu HDP v Číně na země střední a jihovýchodní Evropy minimální vliv, a to vzhledem k faktu, že zde existuje jen málo přímých obchodních vazeb. Vedlejší účinky se mohou projevit skrze Německo, ale i ty budou částečně kompenzovány pozitivními vlivy nízkých cen surovin a energií. Vedle Číny je hlavní starostí rozvíjejících se trhů měnová politika USA a očekáváný růst tamních úrokových sazeb, který povede k silnějšímu americkému dolaru. Nicméně i v tomto ohledu zaznamenají trhy regionu střední a jihovýchodní Evropy pouze omezený dopad, jelikož jsou silně vázány na euro a pouze několik málo společností ve východní Evropě je financováno v amerických dolarech.

„Náš celkový odhad růstu HDP regionu střední Evropy pro rok 2016 činí 3,1 % a je tak mírně nižší, než aktuální předpověď růstu pro rok 2015 ve výši 3,6 %. V jihovýchodní Evropě pak v roce 2016 očekáváme zrychlení růstu HDP o 0,4 procentního bodu na 2,8 %, a to v důsledku oživení v Srbsku a Chorvatsku. Obě tyto země pokračují na cestě ven z recese. V Srbsku v roce 2016 očekáváme 2,5% růst HDP, oproti nulovému růstu v letošním roce. Chorvatsko by mělo být schopno zdvojnásobit stávající půlprocentní růst HDP na 1,0 % v roce 2016. Rumunsko zůstává i nadále motorem růstu regionu se stabilním výkonem
ve výši 3,5 %,”
říká hlavní ekonom Raiffeisen Bank International AG (RBI) Peter Brezinschek v nedávno zveřejněné „Strategii pro střední a východní Evropu“ pro čtvrté čtvrtletí roku 2015. 

Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská k této zprávě dodává: 

Česká ekonomika díky výjimečně příznivému mixu faktorů od EU fondů, přes oživení spotřeby, až po stabilní domácí měnu, letos poroste o více než 4 %. I když její růst v roce 2016 pravděpodobně oslabí pod hranici 3 %, bude i příští rok z hlediska tempa růstu ekonomiky nadprůměrný. Investice firem dál porostou a domácnosti využijí očekávaný nárůst příjmů k dalšímu zvýšení spotřeby. Posilování české koruny bude i nadále omezeno hladinou 27 korun za euro. Základní úrokové sazby se ani v roce 2016 neodlepí od současných 0,05 %.“[1]) Region střední a východní Evropy (CEE) zahrnuje střední Evropu (CE), kam patří Česká republika, Polsko, Slovensko, Slovinsko a Maďarsko, dále jihovýchodní Evropu (SEE) s Albánií, Bosnou a Hercegovinou, Bulharskem, Chorvatskem, Rumunskem a Srbskem, a také východní Evropu (EE) s Běloruskem, Ruskem a Ukrajinou.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.