CZK/€ 24.355 -0,02%

CZK/$ 22.601 -0,07%

CZK/£ 28.423 +0,07%

CZK/CHF 25.809 +0,10%

08. 02. 2012

2 komentáře

Subjekty:

Drobní investoři sedají na lep obchodníkům s cennými papíry. Kvůli nadměrnému obchodování přicházejí o celoživotní úspory

 


 

Co je nadměrné obchodování s cennými papíry

Nadměrné obchodování s cennými papíry je nezákonná praktika, která je zároveň nejčastější příčinou finanční újmy investorů. Se stížností na toto chování se obrací na společnost KLV Consulting 80 % poškozených klientů. Tato praktika spočívá v tom, že obchodník nesmyslně nabádá nepoučeného investora k co nejčastějším transakcím. Z uskutečněných obchodů si pak bere provize. „Čím více transakcí investor provede, tím větší provize získá obchodník z realizované akce. Investor tak může utopit v poplatcích až třetinu svého vkladu, v některých případech dokonce téměř celou investici,“ varuje Pavel Kočalka, jednatel společnosti KLV Consulting.

Příběh pana Černíka: z 5 milionů mu zbylo 417 tisíc

Pro ilustraci nadměrného obchodování s cennými papíry může posloužit příběh pana Černíka1, sedmdesátiletého muže z Ostravska, který mezi lety 2006 až 2011 investoval prostřednictvím jednoho významného obchodníka 5 milionů korun. Obchodník získal z investovaných finančních prostředků pana Černíka na poplatcích za provedené transakce částku, která odpovídala 91,66 % průměrné hodnoty celé investice. Panu Černíkovi tak zůstalo z pěti milionové investice pouhých 417 tisíc korun. (Pro příklad: jen v období od října roku 2006 do října roku 2009 proběhlo na účtu investora 240 obchodů, což v průměru představuje tři obchody za každý pracovní týden). Během investování došlo také k porušení odborné péče. Pan Černík nebyl dostatečně informován o rizicích spojených s každou investicí. Šlo zejména o obchody s využitím marginu (úvěru).

Obchodníci spoléhají na neznalost investorů

I přesto, že nadměrné obchodování vysloveně zakazuje Česká národní banka i zákon, na českém kapitálovém trhu jde o běžnou praxi. Mnoho firem, které na tomto trhu nabízí své služby, spoléhá na neznalost drobných investorů jak po stránce odborné, tak po stránce právní. „Obchodníci s cennými papíry počítají s tím, že mnozí lidé často nemají o jejich nezákonných praktikách ani zdání a snadno naletí různým trikům a fíglům. Hřeší i na to, že investoři budou považovat svoji vzniklou finanční újmu za neřešitelnou nebo se s ní dokonce smíří. Anebo si zkrátka nechají namluvit, že jde o riziko podnikání, nikoli o zanedbání odborné péče a dobře promyšlený trik obchodníků,“ upozorňuje Pavel Kočalka ze společnosti KLV Consulting.

Roste počet lidí, kteří se chtějí bránit

V poslední době však přibývá lidí, kteří se rozhodli svůj problém řešit. Se stížností na nekalé praktiky obchodníků se na představitele KLV Consulting za druhé pololetí loňského roku obrátilo 250 investorů. Celková výše jejich finančních ztrát se vyšplhala zhruba na 400 milionů korun. Od konce loňského roku registruje společnost KLV Consulting měsíčně třetinový nárůst klientů, kterým pomáhá s narovnáním škod. „Mezi naše nejúspěšnější vyřešené případy patří finanční kompenzace ve výši 75 % způsobené škody. Šlo o kauzu, kdy obchodník použil pod vidinou zisku obchodních strategií, na kterých se s investorem vůbec nedohodl, čímž porušil smluvní dokumentaci,“ uzavírá Pavel Kočalka.

1)Celé jméno pana Černíka i kontaktní údaje na jeho osobu jsou k dispozici v Agentuře ASPEN PR

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Spěje Ruská ekonomika k zániku, nebo posílí svůj vliv ve světě?

Ruská ekonomika čelí výzvám mezinárodních sankcí a vrchní představitelé se snaží dosáhnout předválečné úrovně do poloviny roku 2024. Rychlost obnovy ekonomiky a přizpůsobení se novým geopolitickým změnám v krátkém čase bude rozhodovat, jak velký podíl bude mít Rusko na světovém vlivu. Blýská se Rusku na lepší časy, […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

08. 12. 2023

Období výhodného spoření se chýlí ke konci

Monetární politika, kterou nejen Česká národní banka (ČNB) momentálně aplikuje přes vysoké úrokové sazby, je přímou odpovědí na inflační tlaky posledních téměř 24 měsíců. Tento omezující přístup má v ideálním případě donutit banky a další velké hráče na finančních trzích změnit svůj typický styl a využívat výhodnějších sazeb k […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

05. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Tomáš P.

  19 března, 2012

  POZOR NA (NE)PODVODNÍKY KLV CONSULTING

  Cílem společnosti KLV je v první řadě to, aby zákazník ocp, který z důvodu různých okolností přišel o finanční prostředky, zaplatil společnosti KONZULTAČNÍ POPLATEK 10 000,–. Společnost pak bez jakékoliv hlubší analýzy osloví obchodníka s cennými papíry s tím, že porušil své povinnosti spočívající zejména v poskytování odborné péče zákazníkovi a dožaduje se vrácení prodělané částky. Přitom pohrozí negitivní medializací, stížností ČNB a soudní žalobou jménem klienta. Toto společnost stojí 30 Kč za doporučený dopis, pokud to pošlou datovou schránkou, tak je to zadarmo. Pánové moc dobře vědí, že žádný obchodník na takové jednání nepřistoupí, protože jinak by se na něj ostatní klienti sesypali se stejným požadavkem. Ale nic je to nestojí. Po právní stránce se podvodu nedopustili, za klientových 10 000,– udělali v dané věci všechny nezbytné procedury, takže jim klient, který přišel o peníze u obchodníka a nyní o dalších 10 000,– nemůže nic vytknout.

  POKUD JSTE JAKO KLIENT PŘIŠEL O PENÍZE A NECHCETE TO TAK NECHAT, OBRAŤTE SE NA JAKOUKOLIV VĚTŠÍ PRÁVNÍ KANCELÁŘ, KTERÁ VÁM PO PROSTUDOVÁNÍ DODANÝCH PODKLADŮ A PŘÍSLUŠNÝCH ZÁKONNÝCH PŘEDPISŮ POMŮŽE 100% LÉPE NEŽ TATO PSEUDOVYMÁHACÍ SPOLEČNOST.

  Odpovědět

 • Petr Svoboda

  3 května, 2013

  Jak se můžete dočíst nejen v tomto článku http://aktual­ne.centrum.cz/fi­nance/penize/in­vestice/clanek­.phtml?id=745746, Kočalkova KLV Consulting vám nepomůže.
  Co už však není z článku na první pohled patrné je, že Pavel Kočalka sám vedl makléřské portfolio a neváhal bez mrknutí oka připravit tisíce klientů o jejich celoživotní úspory pomocí tzv. churningu.
  Jeho nynější obrat a „zájem“ o poškozené klienty není způsoebn náhlým pohnutím svědomí, které pan Kočalka dle mého názoru nemá, ale poměrně kuriózní situací, kdy už ani tito podvodníci nechtějí pana Kočalku ve svých řadách.

  Pavel Kočalka, potažmo KLV Consulting se (mimo jiné) chlubí desítkami úspěšných kauz, ale není všechno zlato, co se třpytí.
  S vynaložením srovnatelného úsilí a bez nesmyslných desetitisícových poplatků jste schopni dosáhnout stejného, ne-li lepšího výsledku sami.
  KLV Consulting si pan Kočalka založil pouze proto, aby mohl jednou okradené klienty „podojit“ na poplatcích znovu, vždyť ví nejlépe kolik podvedených mezi námi je.
  Z vlastní zkušenosti vám radím, pokud nechcete být podvedeni a obelháni, zvolte jinou možnost. Pavel Kočalka je člověk arogantní, amorální a agresivní, ale co také od jemu podobných podvodníků čekat?

  Odpovědět