CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

11. 08. 2016

0 komentářů

Dříve se v práci vykalo. Dnes je stále běžnější tykání

 


 

I ve firmách, kde není tykání přímo zakotveno ve firemní kultuře, si pracovníci obvykle s kolegy tykají. Je však vhodné nezapomínat na dodržování pravidel společenské etikety. Podle ní tykání vždy navrhuje nadřízený podřízenému. Pokud se jedná o kolegy a neplatí zde vztah nadřízený a podřízený, tykání navrhuje vždy žena muži. Pokud se jedná o kolegy stejného pohlaví, navrhuje tykání výrazně starší kolega. Když se jedná o přibližně stejně staré kolegy stejného pohlaví, je jedno, kdo tykání nabídne.

Kdy je vhodné tykání kolegovi nebo podřízenému nabídnout? „Pokud se již znáte dlouho a často spolu komunikujete, můžete navrhnout tykání. Dobře si to však rozmyslete, protože pokud vám to časem začne vadit nebo vám to bude nepříjemné, těžko lze tykání zrušit. Pokud si nejste tykáním jisti, zkuste si nejdříve vykat a oslovovat se křestními jmény,“ radí Adam Salamon.

Nabídku k tykání však druhá strana nemusí přijmout. Pokud se někdo rozhodne tykání nepřijmout, je vhodné být taktní, aby druhou stranu neurazil. Například takto: „Omlouvám se, ale jsem zvyklý si vykat a tak bych u toho raději zůstal.“

Tykání vychází i z firemní kultury, národnosti anebo oboru, ve kterém daná firma působí. V britské nebo americké společnosti, kde je zvykem oslovovat se křestním jménem a mluví se anglicky, se tento zvyk přenáší i na české pobočky. Opačným příkladem může být francouzská nebo německá firma, kde je společnost hodně zaměřená na vykání.

Na českých úřadech si většinou pracovníci potrpí na vykání a také oslovování tituly. Na druhou stranu spousta tuzemských firem postupně zavádí tykání. „Jeden potravinový řetězec působící v Česku se rozhodl ze dne na den změnit způsob oslovování a to z vykání na tykání v rámci všech úrovní společnosti. Některým zaměstnancům to vyhovuje a změnu přivítali. Jiní se naopak nepřizpůsobili a raději dokonce z práce kvůli tykání odešli,“ říká Adam Salamon. 

REKLAMA

Oblíbenou formou vykání je kombinace s křestním jménem. Tato forma je vřelejší a i v tomto případě se jedná o profesionální způsob komunikace. „Přechod na tuto formu musíte vycítit ze situace, většinou se ale přizpůsobíte již zaběhnutým pravidlům v daném prostředí. Ideální je, když nadřízený nového kolegu informuje,, jaké zvyky v rámci oslovování ve společnosti fungují,“ radí Adam Salamon z personálně-poradenské společnosti McROY Czech.

Tisková zpráva společnosti McROY Czech.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Mileniálové a generace Z. Jak se jim přizpůsobí trh práce?

Náklady na živobytí, zodpovědnost vůči životnímu prostředí, duševní zdraví či work-life balance – to jsou jen některá z témat, která nejčastěji ve svých zaměstnáních řeší zástupci z řad mileniálů a generace Z. Jak se tomuto trendu přizpůsobuje trh práce?

Text: Filip Kučera

28. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *