Pátek 18. června. Svátek má Milan.

Dříve se v práci vykalo. Dnes je stále běžnější tykání

Banky 11.08.2016 | 14:27 0 Komentářů

Dříve bylo naprosto běžné, že si téměř všichni v práci vykali. Platilo to pro podřízené a nadřízené i pro stejně postavené kolegy. „Doba se mění a stále více firem zavádí tykání napříč celou společností. Jedinou výjimkou může být top management. Manažeři si s pomocí vykání udržují odstup od podřízených,“ říká Adam Salamon z personálně-poradenské společnosti McROY Czech.

I ve firmách, kde není tykání přímo zakotveno ve firemní kultuře, si pracovníci obvykle s kolegy tykají. Je však vhodné nezapomínat na dodržování pravidel společenské etikety. Podle ní tykání vždy navrhuje nadřízený podřízenému. Pokud se jedná o kolegy a neplatí zde vztah nadřízený a podřízený, tykání navrhuje vždy žena muži. Pokud se jedná o kolegy stejného pohlaví, navrhuje tykání výrazně starší kolega. Když se jedná o přibližně stejně staré kolegy stejného pohlaví, je jedno, kdo tykání nabídne.

Kdy je vhodné tykání kolegovi nebo podřízenému nabídnout? „Pokud se již znáte dlouho a často spolu komunikujete, můžete navrhnout tykání. Dobře si to však rozmyslete, protože pokud vám to časem začne vadit nebo vám to bude nepříjemné, těžko lze tykání zrušit. Pokud si nejste tykáním jisti, zkuste si nejdříve vykat a oslovovat se křestními jmény,“ radí Adam Salamon.

Nabídku k tykání však druhá strana nemusí přijmout. Pokud se někdo rozhodne tykání nepřijmout, je vhodné být taktní, aby druhou stranu neurazil. Například takto: „Omlouvám se, ale jsem zvyklý si vykat a tak bych u toho raději zůstal.“

Tykání vychází i z firemní kultury, národnosti anebo oboru, ve kterém daná firma působí. V britské nebo americké společnosti, kde je zvykem oslovovat se křestním jménem a mluví se anglicky, se tento zvyk přenáší i na české pobočky. Opačným příkladem může být francouzská nebo německá firma, kde je společnost hodně zaměřená na vykání.

Na českých úřadech si většinou pracovníci potrpí na vykání a také oslovování tituly. Na druhou stranu spousta tuzemských firem postupně zavádí tykání. „Jeden potravinový řetězec působící v Česku se rozhodl ze dne na den změnit způsob oslovování a to z vykání na tykání v rámci všech úrovní společnosti. Některým zaměstnancům to vyhovuje a změnu přivítali. Jiní se naopak nepřizpůsobili a raději dokonce z práce kvůli tykání odešli,“ říká Adam Salamon. 

Oblíbenou formou vykání je kombinace s křestním jménem. Tato forma je vřelejší a i v tomto případě se jedná o profesionální způsob komunikace. „Přechod na tuto formu musíte vycítit ze situace, většinou se ale přizpůsobíte již zaběhnutým pravidlům v daném prostředí. Ideální je, když nadřízený nového kolegu informuje,, jaké zvyky v rámci oslovování ve společnosti fungují,“ radí Adam Salamon z personálně-poradenské společnosti McROY Czech.

Tisková zpráva společnosti McROY Czech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.