CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.707 +0,19%

CZK/£ 29.516 +0,05%

CZK/CHF 26.084 +0,21%

31. 07. 2014

0 komentářů

Dostane 80 tisíc střadatelů na penzi od státu velkorysý bonus?

 


 

Nyní je však již zřejmě definitivně rozhodnuto a zbývá jen vyřešit pohřeb a zejména dědictví. Dědictví zde představují naspořené prostředky oněch zhruba 80 tisíc účastníků, které se nyní zhodnocují v penzijních společnostech. V rámci svého 3% opt-outu, účastníci dosud vyvedli ze státního rozpočtu na své důchodové spoření cca 390 mil. Kč, k tomu si sami přidali dalších 260 mil. Kč. Aktuální vládní návrh počítá s výplatou všech těchto peněz buď  přímo účastníkům nebo s převodem na jejich účty v III. pilíři (penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření).

Pokud pomineme technickou náročnost přesunu těchto peněz a obecně obrovské zmařené náklady penzijních společností, zůstává zde samozřejmě otázka, co s budoucí státní penzí účastníků. Pokud se jim nebude krátit o dobu, po kterou byli zapojeni do II. pilíře, dostane se jim od státu velkorysého bonusu. Prakticky by dostali část důchodu dvakrát (byť velmi malou). Navíc by to zcela jistě znamenalo příliv spekulativních účastníků, kteří by tuto mezeru chtěli na poslední chvíli využít. Pokud by jim měl být, v souladu s původními pravidly, budoucí důchod krácen, představuje to na druhé straně výzvu pro systémy úřadů sociálního zabezpečení, které budou muset klientovi za dvacet, třicet let vyplatit důchod upravený o tuto krátkodobou epizodu.

Kauza II. pilíře ve skutečnost pouze potvrdila jedinou věc, na kterou dlouhodobě upozorňujeme. Plnohodnotné penzijní zabezpečení musí kromě pomoci od státu vždy počítat s vlastní, na státu nezávislou, iniciativou. Je vcelku jedno, o jakou formu, či jaký finanční produkt jde. Důležité je nespoléhat pouze na stát. Jak je vidět, stát i přes všechny snahy, tuto roli nezvládá naplňovat.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Maximální roční příjmy pro výpočet důchodu

Od roku 2008 se sociální pojištění platí pouze do dosažení maximálního vyměřovacího základu, z částky nad strop se již sociální pojištění neplatí a tyto příjmy tedy nevstupují do výpočtu starobního důchodu. Nadstandardní příjmy před rokem 2008 tedy ovlivňují výši důchodu více než od roku 2008. Podívejte se na […]

Text: Petr Gola

Foto: Shutterstock

12. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *