Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Donald Trump má smůlu. Čeká jej krize a konec úřadování už po čtyřech letech

Investice 12.11.2016 | 18:50 0 Komentářů

Investoři na americké volby zareagovali opravdu zvláštně. Nejdřív se výsledku lekli, pak ale přišlo na trhy uklidnění ve smyslu „Ono to s tím Trumpem zase nebude tak hrozné“. Jenže. Možná, že –  aniž by to sám tušil – Donald Trump má smůlu a bude muset řešit daleko větší problémy než jeho předchůdce. Že to tedy nebude tak hrozné?

Donalda Trumpa čeká patrně úplně jiné prostředí, než v jakém vládl jeho předchůdce. Barack Obama nastoupil do funkce 20. ledna 2009, tedy v době, kdy byly akciové trhy takřka na svém dně a po celém světě řádila finanční krize. Začal úřadovat v podstatě v tu nejlepší dobu, protože „hůř už být nemohlo“. Jakékoliv následující kroky mohly vést jen k lepšímu stavu než ten, v němž se země nacházela. Třeba nezaměstnanost byla takřka na svém desetiletém maximu a blížila se deseti procentům.

Make America Great Again

Donald Trump je na úplně jiné startovní čáře. Se svým heslem „Make America Great Again“ bude mít trošku problém. Protože americká ekonomika se momentálně nachází spíše ve stavu „great“, a tudíž nepůjde aplikovat „again“. Ono slovíčko „znovu“ totiž Donalda Trumpa čeká v jiném kontextu – ve spojení s další krizí a recesí.

Hospodářskému cyklu neporučíš…

Ekonomika velmi zjednodušeně prochází obdobími růstu a obdobími krizí. Takzvaný hospodářský cyklus je neúprosný a při pohledu na graf níže je zjevné, že vlastně ani nezáleží na tom, jakou politiku bude nový prezident dělat. Má totiž velkou pravděpodobnost, že to někde „bouchne“. Potom bude pro Trumpa velmi těžké obhájit svůj mandát a stane se tak prvním prezidentem od dob George W. Bushe staršího, který neobhájí svůj post v dalších volbách.

Příští stanice: zlato

Zatímco vláda Baracka Obamy se nesla v duchu tištění peněz a růstu cen akcií, nový americký prezident, zdá se, bude mít jiný dres. Dres zlatý. S osobou Trumpa přichází drsný kritik americké centrální banky a zároveň prezident, který se nebude bát dělat nepopulární kroky. Jeho kritika nabubřelé byrokracie a nadměrného zadlužování je obecně známá.

Trump se dokonce nechal slyšet, že by obnovil zlatý standard. Tato myšlenka je sice utopická, ale je z ní jasně patrné, které investici se pravděpodobně bude v následujících letech dařit. Ostatně – zlato už od druhého volebního období Baracka Obamy čeká na pořádnou vzpruhu.

Matěj Čeleš, obchodní ředitel, Zlaťáky.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.