Středa 14. dubna. Svátek má Vincenc.

Domácí ekonomické oživení přibrzdilo zahraničí

Makro 28.11.2014 | 12:17 0 Komentářů

České ekonomice ve třetím čtvrtletí pomohly k dosažení meziročního růstu 2,4 % především výdaje domácností a investice. To je o desetinku lepší výsledek než naznačil první odhad. V porovnání s předchozími třemi měsíci ekonomika přidala 0,4 %.

Oživení české ekonomiky pokračuje, což se projevuje jak na pracovním trhu (zaměstnanost v metodice národních účtů vzrostla především díky průmyslu meziročně o 0,5 %), tak v náladě, která oproti loňsku doznala značných změn. Češi si jsou jistější svoji finanční situací a mají větší chuť utrácet. Z toho těží celá ekonomika a nakonec i spotřebitelé sami, kteří se nebojí pořizovat dražší předměty, především auta, a jejich celkové výdaje ve třetím čtvrtletí tak narostly na více než 480 miliard (meziroční nárůst o 1,5 %). Domácnosti tak spotřebovávají už téměř stejně jako v době nejvyššího předkrizového růstu a mají sílu letos své tehdejší rekordní útraty překonat. Kromě spotřebního zboží je vidět, že Češi začínají i více investovat do obydlí a spolu s firemními investicemi do provozoven a vládními do infrastruktury pomáhají stavařům. Ti vytvořili v porovnání s loňskem o 2,5 % více přidané hodnoty a vylepšili tak tempo z předchozího čtvrtletí.

Pěkný, více než 6 % růst si zachovali i zpracovatelé, byť oproti druhému čtvrtletí byl růst mírnější. Na jejich výkonu se podepsal zahraniční obchod, který při rychlejším růstu dovozu nad vývozem (v porovnání se začátkem roku zpomalila dynamika vývozu na zhruba polovinu) ukrojil z ekonomického výkonu dvě desetiny procenta. Za celý průmysl se ale dynamika meziroční expanze vylepšila z předchozích 4,9 % na 5,2 %. Kromě stavebních a průmyslových podniků se dařilo obchodu, dopravě a telekomunikacím. Meziroční stagnaci zaznamenali poskytovatelé činností souvisejících s nemovitostmi. Zásadní zhoršení zaznamenalo peněžnictví a pojišťovnictví, které vytvořilo o téměř 15 % méně přidané hodnoty než před rokem a doznalo tak třetího poklesu v řadě.

Letos se zatím ekonomika zvětšila o 2,4 % a podobný výsledek čekáme i za celý rok. V příštím roce sice věříme v solidní domácí spotřebu (jak vlády, tak domácností), ekonomiku bude ale minimálně ze začátku roku brzdit zahraničí. Vývoj za našimi hranicemi tak pravděpodobně přiškrtí náladu firem a pozdrží jejich investiční rozhodnutí. Doufejme, že pouze dočasně. Celkově proto očekáváme zpomalení ekonomiky v roce 2015 pod 2 %.

Ing. Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.