CZK/€ 25.200 +0,18%

CZK/$ 23.143 +0,22%

CZK/£ 29.467 +0,04%

CZK/CHF 26.168 -0,02%

19. 03. 2018

0 komentářů

Subjekty:

Dolarové sazby půjdou tento týden nahoru

 

Americká centrální banka ve středu v souladu s všeobecným očekáváním přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb. Pro finanční trhy ale bude důležitější aktualizace ekonomických prognóz Fedu. Pouze pokud tyto projekce ukáží na rychlejší budoucí růst sazeb, můžeme se dočkat pozitivní reakce dolarových obchodníků. Polská silnější data z reálné ekonomiky z počátku roku nezmění pohled centrálních bankéřů. První zvýšení polských sazeb předpokládáme až na sklonku letošního roku.

Loading



 

Pouze očekávání rychlejšího růstu dolarových sazeb může zeleným bankovkám pomoci

Po únorovém nečekaně silném propadu německého ZEW indexu se pro březen obáváme dalšího poklesu. Únorový výsledek doplatil na zvýšenou volatilitu na akciových trzích a zvýšení rizik nárůstu protekcionismu kvůli politice Spojených států. Tento faktor tíží investory i nadále. Dalším rizikem, které investoři pro německý business zdůrazňují, je možná akcelerace mzdových tlaků.

Spotřebitelská důvěra se bude dále vracet k udržitelnějším úrovním ze svého extrému zaznamenanému na přelomu roku. I přes mírné únorové snížení se stále nachází na úrovni 1,5 násobku standardní odchylky od svého dlouhodobého průměru, tedy v samotné blízkosti historického maxima z počátku roku 2001. Evropské domácnosti nadále profitují z příznivé situace na trhu práce a nízké inflace. Spotřeba domácností bude hlavním tahounem letošního hospodářského růstu v eurozóně.

Zvýšení úrokových sazeb o 25 bb je na tomto zasedání FOMC všeobecně očekáváno. Mnohem důležitější tak bude, co přinesou aktualizované ekonomické prognózy. Domníváme se, že trajektorie očekávaného vývoje úrokových sazeb by se mohla posunout výše, nicméně medián by měl i nadále předpokládat, že letos půjdou úrokové sazby nahoru třikrát. Pro rok 2019 by se mediánová předpověď mohla posunout ze dvou na troje zvýšení. Růstové vyhlídky by se též mohly vylepšit, zejména pro rok 2019. Žádnou změnu neočekáváme v inflační prognóze. Pouze takto optimistické vyznění může pomoci dolaru k silnějším hodnotám.

Hlavy států EU zahájí ve čtvrtek dvoudenní summit v Bruselu. Projednávat se bude budoucnost EU. Jedním z hlavních cílů bude posunout jednání ohledně bankovní unie, aby byl projekt do léta doveden ke zdárnému konci. Nejvíce času ale zřejmě zabere diskuse o Brexitu. Jednou z hlavních otázek současnosti je, jak budou nastavené obchodní vztahy mezi EU a VB.

REKLAMA

Evropské předstihové PMI ukazatele podle prvních březnových odhadů poukáží na mírné slábnutí v dynamice ekonomické aktivity. Ta byla ale na přelomu loňského a letošního roku nezvykle silná. Za snížením kompozitního indikátoru bude stát nižší hodnota z průmyslu, aktivita v sektoru služeb se oproti únorové hodnotě zřejmě nezmění. Z teritoriálního pohledu klesnou PMI v obou velkých zemích – Německu i Francii. Obdobný obrázek v Německu odhaluje pohled na Ifo index. Celková hodnota PMI by měla být konzistentní s růstem ekonomiky eurozóny během prvního čtvrtletí o 0,6 % q/q, respektive 2,6 % y/y. My celkově počítáme s růstem hospodářství celé eurozóny o 2,5 %.

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby zaznamenaly na počátku roku výrazný pokles způsobený propadem objednávek letadel. Ty by se za únor měly zotavit, což pomůže celkovému indikátoru. Únorová statistika objednávek letadel by zatím neměla doplatit na zavádění ochranářských opatření ze strany prezidenta Trumpa. Pro další měsíce to ale představuje pro americký letecký průmysl významnou hrozbu.

Díky blížícímu se zasedání FOMC byla na dolaru cítit podpora

Kurz eura k dolaru spadnul v závěru týdne až téměř k 1,226 USD/EUR. Dolar se tak dostal na nejsilnější hodnotu od počátku března. Navzdory dalším personálním změnám v Bílém domě a eskalujícímu protekcionistickému úsilí prezidenta Trumpa na trzích převážil efekt solidních amerických ekonomických indikátorů. Povzbudivá data přišla z průmyslu, maloobchodu i trhu práce. Závěr týdne pak byl korunován vzestupem spotřebitelské důvěry v USA na nejvyšší hodnotu od roku 2004. Před zasedáním FOMC je určitě zajímavé, že rostou inflační očekávání domácností. Naopak evropská únorová inflace zaostala za očekáváním, zklamáním byla i lednová průmyslová produkce eurozóny.

Vstup do roku 2018 zatím polské ekonomice vychází

Mírné snížení PMI průmyslové aktivity koresponduje s očekáváním nepatrného poklesu meziroční dynamiky polské průmyslové výroby za únor. I tak ale zůstává růst výstupu robustní. Naproti tomu cenová dynamika zůstává v tomto sektoru velmi nízká. Excelentní výsledek zaznamená stavební výroba. Stejně jako v lednu by v její prospěch mělo hrát příznivé počasí, respektive nízká statistická základna loňského roku.

REKLAMA

Maďarské mzdy rostoucí dvojciferným meziročním tempem a výrazně předbíhající růst produktivity představují významný rizikový faktor pro konkurenceschopnost maďarské ekonomiky. Vzhledem k blížícím se parlamentním volbám se na tom ani v číslech za další měsíce nic nezmění.

Polské maloobchodní tržby by měly v únoru navázat na lednovou meziroční dynamiku ve výši 8,2 % a potvrdit, že spotřeba domácností je aktuálně tahounem polské ekonomiky. Nicméně pro zbytek roku jsou vyhlídky spíše zatemněné. Rozhodnutí polských zákonodárců zakázat s platností od března 2x v měsíci nedělní prodeje tržby v maloobchodě zřejmě negativně ovlivní.

Míra nezaměstnanosti by se v Polsku neměla za únor proti lednu změnit. Nic to ale nemění na příznivém trendu, který zřejmě vyvrcholí v létě dosažením historicky nejnižší hodnoty.

Koruna se vzpamatovávala ze slabé únorové inflace

Česká koruna prakticky po celý minulý týden posilovala a korigovala ztráty, které utrpěla v předchozím týdnu po zveřejnění nečekaně nízké inflace (připomeňme, že meziroční růst spotřebitelských cen činil pouze 1,8 % y/y, kdy samotná ČNB ve své poslední prognóze předpokládala 2,2 %). V závěru minulého týdne již ale kurz atakoval 25,40 CZK/EUR. Tuzemské měně pomohl i guvernér Rusnok. Ten uvedl, že ekonomika se do jisté míry přehřívá a inflace volá po zásadnější normalizaci měnové politiky. Na pokračující silnou růstovou dynamiku poukázala i zveřejněná data lednové průmyslové a stavební výroby či maloobchodních tržeb. Nicméně páteční statistiky únorového vývoje cen průmyslových výrobců potvrdily, že inflační tlaky jsou aktuálně spíše utlumenější. Spotřebitelská inflace se ale podle nás nachází v blízkosti lokálního dna a v dalších měsících se rychle vrátí nad 2 %. Ve druhé polovině roku tak ČNB podle nás dále zvýší sazby (na srpnovém a listopadovém zasedání).

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Komentář k akciovým trhům: Investoři by měli zůstat velmi selektivní

Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *