Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Dolar atakuje mnohatýdenní maxima

Investice 11.10.2016 | 18:59 0 Komentářů

Navzdory příznivým očekávání investorů podle ZEW indexů za říjen z Německa i eurozóny jako celku se dnes euru příliš nedařilo. Chyba ovšem nebyla na straně eura. Důvodem bylo vítězné tažení dolaru na všech frontách. Proti euru posílily zelené bankovky na nejsilnější hodnotu za poslední dva měsíce, když se kurz podíval pod 1,11 USD/EUR. Že se americké měně dařilo globálně, naznačuje pohled na dolarový index. Ten hodnotí jeho výkonnost proti koši nejvýznamnějších obchodních měn a jeho hodnota se vyšplhala nejvýše za posledních 11 týdnů.

Dolar profituje především ze sílících očekávání, že se američtí centrální bankéři ještě do konce letošního roku rozhodnou zvýšit dolarové úrokové sazby. Tato očekávání se projevují i ve vyšším výnosu amerických desetiletých státních dluhopisů. Aktuálně nesou nejvíce za poslední čtyři měsíce. Podle některých komentářů může dolaru pomáhat i sílící přesvědčení, že Donald Trump se americkým prezidentem nestane.
Vývoj na tuzemském devizovém trhu zůstává nezajímavý, kurz koruny k euru přetrvává přilepený k úrovni kurzového závazku. Zlotý i forint dnes ale měly tendenci spíše ztrácet. Spíše než s lokálními událostmi to souviselo s globálním posilováním amerického dolaru ve světle očekávaných vyšších dolarových sazeb.
JAN VEJMĚLEK
Hlavní ekonom
Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum
Komerční banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.