CZK/€ 24.385 -0,25%

CZK/$ 22.897 -0,38%

CZK/£ 28.083 -0,36%

CZK/CHF 25.275 -0,44%

25. 08. 2015

0 komentářů

Dobrá nálada spotřebitele neopouští

 


 

Květen, červenec a srpen letošního roku mají mezi spotřebiteli jedno společné – úroveň důvěry. I přestože je hodnota 1,3 bodů (velikost indikátoru důvěry spotřebitelů) nejnižší v letošním roce, v porovnání s předchozím rokem je to stále velice pěkný výsledek. A to nejen z toho titulu, že kladná hodnota indikátoru je spíše vzácností než obvyklým stavem. Stejně jako v předchozím měsíci, tak ani nyní nemají spotřebitelé strach z nepříznivé ekonomické situace, netíží je vlastní finanční situace nebo ztráta zaměstnání (neočekávají, že by došlo k jejich zhoršení). Obavy spotřebitelů částečně vyvolávají rostoucí ceny v prodejních regálech. Nicméně tato nejistota by se mohla znovu v souvislosti se stále nízkou inflací alespoň dočasně vytratit.

V srpnu se stejně jako v červenci cítí také stavaři. Ani jejich indikátor důvěry nedoznal v meziměsíčním srovnání žádných změn. Stejné jako v předchozím měsíci, tak také nyní je jejich postavení k současné ekonomické situaci, poptávce po stavebních pracích, tempu stavební činnosti a zaměstnanosti (nepředpokládají, že by mělo dojít ke zhoršení). České stavebnictví se po nepříliš povedených letech nyní těší ze svého růstu, které je dáno především dobrými výsledky inženýrského stavitelství.

K meziměsíčnímu poklesu nálady došlo mezi průmyslníky a také mezi firmami v obchodě. Nicméně v obou těchto případech je indikátor důvěry stále v kladných hodnotách a na vyšší úrovni než v srpnu předchozího roku. Zatímco současnou ekonomickou situaci průmyslníci hodnotí jako příznivou, na budoucnost už nahlíží trochu skepticky a očekávají, že přijde její zhoršení. Horší stav hospodářství by se ovšem neměl promítnout do tempa výroby a zaměstnanosti, u kterých by nemělo dojít k jejich jakékoli změně.

V nejlepší náladě byly v srpnu firmy provozující svou činnost ve službách. Jejich důvěra je na jedné z nejvyšších úrovní v letošním roce a vzhledem k jejich pozitivnímu přístupu k hodnocení budoucí poptávky po jejich službách a budoucí ekonomické situace by mohla dobrá nálada setrvat i v dalších měsících.

Ing. Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investiční výhled na 3. čtvrtletí: Trhy budou oscilovat mezi odolností a křehkostí

Vzhledem k tomu, že centrální banky stále zaujímají kvůli přetrvávajícím inflačním tlakům jestřábí postoj, pravděpodobnost měkkého přistání, na rozdíl od některých částí trhu, které se pohybují v překoupeném teritoriu, klesá. Vzhledem k tomu, že finanční trhy oscilují mezi odolností a křehkostí, měli by investoři zvážit snížení celkové ochoty riskovat a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

10. 07. 2023

Extrémní rizika extrémně optimistických výhledů Nvidie

Na americkém akciovém trhu posilují zejména akcie firem spojených s AI, ale vláda Spojených států to může poměrně rychle zarazit. Uvažuje totiž o rozšíření exportních regulací, které od října 2022 omezují vývoz AI čipů do Číny. Akcie společnosti Nvidia se tak před otevřením trhu propadly o 4,5 % a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

07. 07. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *