Úterý 11. prosince. Svátek má Dana.

Dobrá ekonomika podpoří korunu

Kurz koruny se během ledna dostal až pod hranici 25,20 CZK/EUR. Od té doby ale česká měna oslabila, a minulý týden se dokonce přiblížila k 25,50 CZK/EUR. Stojí za tím především zklamání velkých zahraničních investorů, kteří jsou na českém trhu v posledním roce velmi aktivní.

Na pěkně plynoucím příběhu posilující koruny se tak v únoru objevily trhliny. Centrální bankéři byli na svém zasedání ohledně budoucnosti překvapivě opatrní. A očekávání investorů výrazně zchladila i poměrně nízká únorová inflace. Část investorů se tak svých korun radši zbavila, proto česká měna oslabila.

Koruna ale ještě nesložila zdaleka všechny zbraně. Důvodem k opatrnosti centrálních bankéřů může být snaha českou měnu neposílit moc prudce v případě, že by naznačili rychlý růst úroků. V květnu se ho sice zřejmě nedočkáme, ve druhé polovině roku ale očekáváme dvojí zvýšení sazeb. Navzdory pomalejší dynamice růstu cen v únoru totiž inflační tlaky zůstávají silné.

Ukazují to nedávno zveřejněné statistiky. Řeč je o rychlém růstu mezd v závěru loňského roku a vysoké výkonnosti průmyslu na začátku letoška. S ním je spojený další růst mezd v průmyslových podnicích, který se v lednu promítl do výrazného zvýšení maloobchodních tržeb. Koruna by i díky tomu měla letos posílit až na 24,50 za euro. Konec roku kurz uzavře na 24,70 CZK/EUR, protože českou měnu pravděpodobně dočasně oslabí nepříznivý efekt Fondu pro řešení krize.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.