Úterý 26. ledna. Svátek má Zora.

Dnešní data koruně zpět pod 25,40 CZK/EUR nepomohla

Investice 01.03.2018 | 16:48 0 Komentářů
Tuzemský devizový trh dnes opravdu zamrznul. Obchodní aktivita na trhu byla minimální, což se projevilo i v nízké kurzové volatilitě. Kurz koruny vůči euru se dnes držel v úzkém pásmu těsně nad hladinou 25,40 CZK/EUR. Na okolních trzích jsme byli svědky nejednoznačného vývoje. Zatímco maďarský forint si lehce polepšil, polský zlotý zhruba čtvrtinu procenta odepsal.
Koruna ignorovala zveřejnění únorového PMI. Výsledek sice skončil nepatrně pod tržním konsensem, aktivita v české průmyslové výrobě je ale v regionu zdaleka nejvyšší a víceméně odpovídá německé hodnotě. Jedná se o další důkaz o silné vazbě české ekonomiky na tu německou. České hospodářství se tak veze na vlně globálního oživení, rekordní zaměstnanost a růst mezd pak těší tuzemské spotřebitele. Ti svými spotřebitelskými výdaji nejvíce přispívají k růstu ekonomiky. A že tyto trendy přetrvávají i v prvních měsících letošního roku ukazuje pohled na výsledek hospodaření státního rozpočtu ke konci února. Výběr DPH, daní z příjmu fyzických osob a sociálního pojištění roste dvouciferným tempem.
Přes příznivé fundamenty očekáváme, že tlaky na posilování koruny budou slabší. ČNB není ve svých vyhlídkách na zvyšování sazeb agresivní, spíše naopak, a blíží se nám dividendová sezóna. Nicméně právě to, že koruna neposílí během Q2 18 pod 25 CZK/EUR, podle nás ČNB nakonec přinutí sazby na květnovém zasedání zvýšit.
JAN VEJMĚLEK, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.