Pátek 22. ledna. Svátek má Slavomír.

Dluhopisový index roste: České podniky zvyšují atraktivitu svých emisí

Investice 04.09.2017 | 18:37 0 Komentářů

Průměrný úrok emisí dluhopisů malých a středních firem roste. Zatímco v lednu činil podle údajů serveru Dluhopisy.cz 7,37 %, na konci července to bylo již 7,82 %. Rostoucí sazba, za kterou si podniky půjčují u lidí peníze na financování svých projektů, potvrzuje atraktivitu dluhopisového trhu.

Roční úroková sazba, za kterou si malé a střední firmy půjčují od lidí finance na své podnikatelské projekty, stále roste. Jen za sedm měsíců letošního roku je to podle údajů serveru Dluhopisy.cz téměř o půl procentního bodu. „Úrok si určuje každá společnost sama, podle toho, jak rychle peníze potřebuje, do jaké míry věří svému projektu, a také podle situace na finančním trhu. Jsme přesvědčeni, že se do vývoje promítlo i subjektivní vnímání konce intervencí či očekávané zvýšení sazeb na mezibankovním trhu,“ komentuje aktuální vývoj Jiří Mesároš, jednatel serveru Dluhopisy.cz.

Dluhopisy autoservisů, zpracovatelských podniků, zemědělských podniků nebo malých developerů jsou stále oblíbenějším investičním nástrojem české veřejnosti. „Odhadujeme, že ročně trhem dluhopisů malých a středních firem projde čtvrt miliardy korun. Jde tedy o významný zdroj rozvoje českého podnikání,“ doplňuje Ondřej Marek, jednatel serveru Dluhopisy.cz.

Trend vnímají i samotné firmy. „Denně se nám ozve alespoň jedna společnost, která chce vydat svoji emisi. Většinou chtějí peníze rychleji nebo levněji, než by je získaly v bance. Nechtějí řešit zbytečnou administrativu nebo mají zajímavý projekt, ale bankovní úředníci mu nevěří,“ připomíná Jiří Mesároš. „Při atraktivním úroku je rychlost skutečně velká, například na stavbu peletkárny se peníze sešly již během 45 dní. Meziročně roste počet emisí o 30 až 50 procent,“ uzavírá Ondřej Marek.

Tisková zpráva: Dluhopisy.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.