Pondělí 18. ledna. Svátek má Vladislav.

Dividendy poslaly běžný účet do deficitu

Makro 14.07.2017 | 10:15 0 Komentářů

Běžný účet se v květnu propadnul do deficitu 2,9 mld. CZK. Za jeho prudkým zhoršením stojí odliv dividend do zahraničí. V květnu jich odešlo 23,1 mld. CZK. Navíc v rámci běžného účtu došlo k platbě do rozpočtu EU ve výši 2 mld. CZK.

Ty byly sice kompenzovány přílivem 6,9 mld. CZK na kapitálovém účtu, ale to již běžný účet nezachycuje. Obchodní bilance nadále potvrzuje své dlouhodobě velmi dobré výsledky, když vykázala silný přebytek ve výši 30,9 mld. CZK. Dnešní statistiky potvrdily, že v květnu již ČNB nebyla na trhu aktivní. Její devizové rezervy se zvýšily o 10,8 mld. CZK v důsledku operací pro klienty, tedy hlavně kvůli konverzi přicházejících prostředků z EU.

Pokračování dividendové sezóny bude snižovat bilanci běžného účtu v nadcházejících měsících a bude ho tlačit do záporných hodnot. V celoročním vyjádření by si ale běžný účet měl udržet slušný přebytek 49,2 mld. CZK, což je pouze nepatrně horší výsledek než v loňském roce. Zatímco bilance obchodu se zbožím by se měla mírně vylepšit, předpokládáme další prohlubování schodku bilance prvotních důchodů. Přebytek běžného účtu bude vytvářet tlak na zhodnocování koruny. My očekáváme, že se kurz koruny vůči euru bude pozvolna posouvat k silnějším hodnotám do konce roku by se měl dostat pod hladinu 26,00 CZK/EUR.

VIKTOR ZEISEL, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.