Neděle 19. září. Svátek má Zita.

Dividendová pražská burza: Vítězem 2016 se stává.. Moneta Money Bank

Investice 22.01.2017 | 10:10 0 Komentářů

Konec roku 2016 se vezl na pozitivní vlně, jež se vzedmula po listopadovém zvolení Trumpa americkým prezidentem. Ambiciózní plány na zvýšení investičních výdajů do infrastruktury nebo možné snížení korporátních daní v USA ze současných 35 % na téměř polovinu se kladně přelilo na většinu akciových trhů. Stranou nestál ani středoevropský region, který si za celý uplynulý rok v korunovém vyjádření připsal pěkných 9 % (index CECEEUR). Pokud se nicméně podíváme na výkonnost českého akciového indexu PX, ten s jednoprocentním zhodnocením skončil daleko za polskými či maďarskými akciemi.

Jasným vítězem uplynulého roku se stala nová emise na pražské burze Moneta Money Bank. Od květnového primárního úpisu (IPO) si připsala krásných 22 %. Zde bych ocenil hlavně přístup a provedení IPO bývalou matkou společností General Electric, která již několik let provádí optimalizaci svých aktivit, přičemž se zbavuje svých vedlejších činností, v mnoha případech přes IPO. I přes loňskou havárii v litvínovské rafinérii se letos dařilo akciím Unipetrolu. Za téměř devatenáctiprocentním zhodnocením bylo velice dobré pojištění zmíněné škodní události a relativně stále vysoké rafinérské a petrochemické marže. Nedařilo se naopak pojišťovně Vienna Insurance Group a Komerční bance, které ztrácely z důvodu nízkých výnosů na finančních trzích.

Vysoké dividendy lákadlem pro zahraniční investory

Důležité volby s mnoha populistickými sliby proběhnou jak v Německu a Francii, tak i v říjnu v České republice. Negativním tématem může být zavádění sektorových korporátních daní pro banky, utility nebo telekomy, pozitivním, avšak ještě méně pravděpodobným, pak zrušení daní z dividend. Finanční instituce by měly těžit z dluhopisových výnosů, které jsou silně korelovány s inflací. Český akciový trh se (hned po rumunském) může v rámci regionu chlubit jedním z nejvyšších dividendových výnosů. Právě ty by se mohly dostat do hledáčku zahraničních investorů.  Vést by k tomu mělo i očekávané upuštění od řízeného kurzového režimu Českou národní bankou a právě spekulace na posílení české koruny. Jedním z nejlevnějších nástrojů, jak si daný krok centrální banky zahrát, mimo dluhopisů se zápornými výnosy, mohou být relativně málo volatilní dividendové akcie. České akcie samozřejmě nebudou stát mimo světové dění, avšak pozitivní obrázek na dobrý hospodářský vývoj by mělo být pozitivním stimulem.

Při pohledu na jednotlivé akcie nejvíce věřím akciím pojišťovny Vienna Insurance Group. Růst úrokových sazeb spolu se silným spotřebitelem se promítnou do vyšších zisků z dluhových instrumentů a zdražení pojistného. Extrémně nízké hodnotové ukazatele ve spojení s modernizací a zefektivnění provozních činností by mělo hrát do karet akcím Unipetrolu. Průměrný očekávaný kazatel P/E (cena akcie k zisku na akcii) pro letošní a příští rok blízko hodnoty 6 poskytuje veliký prostor pro revizi dividendové politiky se zajímavým výnosovým potenciálem.

Zvyšující se kupní síla obyvatel a s tím spojený růst výdajů na reklamu by se měl promítnout do hospodaření mediální skupiny CME. Lepšící se provozní výsledky povedou k snížení zadlužení, což se promítne do snížení úrokových dluhových nákladů, a tím pádem do úrovně čistého zisku. Zajímavou událostí pak bude blížící se termín konverze warantů držených společností Time Warner. Výčet zajímavých společností bych uzavřel finančním titulem Moneta, která na současných cenách disponuje skoro desetiprocentním dividendovým výnosem a silnou kapitálovou strukturou, přičemž klesající čistý zisk z důvodu utahujících se úrokových marží by měl být již zaceněn. Za pozornost stojí i mnoho dalších akcií na pražské burze, ne mnoho z nich se může pyšnit dvoucifernou dynamikou růstu tržeb, avšak defenzivní charakter většiny společností spolu s dividendovým výnosem PX indexu blízko 5 % by mohl být atraktivním lákadlem pro spoustu investorů.

Martin Pavlík, portfolio manažer Conseq Investment Management a.s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.