Úterý 20. října. Svátek má Vendelín.

DĚTI SI S POJIŠTĚNÍM VĚDÍ RADY: POJISTILY BY SI KAMARÁDSTVÍ, ALE TAKÉ MOZEK, KOLOBĚŽKU NEBO POZDĚJŠÍ VSTÁVÁNÍ DO ŠKOLY

Slova jako pojištění či pojišťovna nepředstavují pro děti neznámé pojmy. Vnímání finančních služeb  a institucí se však logicky s přibývajícím věkem mění. V čem se ale dětí shodují, jsou vysoká míra fantazie  a opakující se motivy toho, co by si „nejraději pojistily, kdyby mohly“. U příležitosti blížícího se Dne dětí jsme se jich nejen na tuto otázku zeptali.

„Já jsem o tom slyšel doma a ve zprávách, ale nic o tom nevím,“ – i tak může vypadat odpověď na otázku, co je pojištění. Jak však ukázala originální sonda České pojišťovny v základních školách, už žáci  ve druhé a třetí třídě se s pojmem „pojištění“ setkávají a dokáží  ho interpretovat. Nejčastěji zmiňují, že pojišťovny jim dají peníze, když se jim něco rozbije nebo když se zraní.  

Mnohem více energie však menší děti vrhly do představ o pojištění, když měly zmínit, co by si pojistily, kdyby mohly. „Chtěla bych si pojistit auto, protože kdyby nám ho před prázdninami zničili, nemohli bychom nikam jet, třeba k babičce,“ odpověděla hbitě osmiletá holčička. 

„Já bych si pojistil rodinu, kdyby si někdo odřel koleno, aby mu dali v pojišťovně penízky,“ sekundoval jí spolužák Tonda. 

Některé děti by si pojistily svůj mozek, aby se mu nic nestalo, nesmrtelnost či koloběžku. „Tu moji už mi dvakrát ukradli,“ podělil se o zkušenosti osmiletý chlapec. Devítiletá děvčata Klára a Alžběta prokázala svoji nápaditost takto: „Chtěla bych pojistit naše kočky, abych po nich nemusela uklízet,“ zmínila první. Druhá ji doplnila: „Kdyby  to šlo, pojistila bych si, abych mohla vstávat v 11 hodin.“

Když došlo na pojištění pohádkových postav, druháci a třeťáci excelovali. Čertovi by pojistili pytel, aby mu z něj nevypadávaly děti. Bobka, králíka z klobouku, by pojistili, aby se mu ráno chtělo cvičit. Zajímavou ochranu by děti sjednaly sedmihlavému drakovi: pojištění, aby se hlavy nehádaly a vždycky se dohodly nebo aby se hlavy nezamotaly do copánku. Harrymu Potterovi by naopak doporučily pojištění proti pádu z koštěte nebo pojištění pro případ zlomení kouzelné hůlky.

Ani dětem ze čtvrtých a pátých tříd nejsou reálie z pojišťovnictví cizí. „Vy si uložíte do pojišťovny peníze, a když se něco rozbije nebo se vám něco stane, tak to pojišťovna zaplatí,“ vysvětloval zasvěceně desetiletý Patrik  a jeho spolužák ihned doplnil: „Posíláme do pojišťovny měsíčně třeba tisícovku, a když pak nabouráme auto,  tak nám určitou částku vrátí zpátky.“ 

Žáci netápali ani při otázce z oblasti životního pojištění. Velice chytře vydedukovali, že sem patří to, co je pro člověka životně důležité. A proto sem podle dětí patří pojištění počítače, tabletu, peněz či jídla. A co by si měly ochránit před možnými riziky známé osobnosti? I zde měli malí respondenti jasno. „Zpěvačka Hannah Montana by si měla určitě pojistit svoje oblečení proti molům,“ uvedla žačka páté třídy. Ostatní dívky by ji pojistily také lícní kosti nebo paruku, hoši zase mysleli na její limuzínu. Leoši Marešovi pak děti doporučily pojistit jeho dům proti termitům. V případě chlapecké hudební skupiny vnímaly děti jako další podstatné riziko elektrický šok: „Kdybych byl z One Direction, tak bych se určitě pojistil proti šoku, který hrozí, když se špatně zapojí hudební nástroje  do elektriky,“ zkušeně předával informace žák z 5.A. 

Na otázku, co je to kalamita, se vedle potopy, krup, větru, zemětřesení či sněhu, dostávalo také odpovědí jako výbuch sopky, bomba, tsunami nebo kulový blesk. „Já to shrnu, prostě živelné pohromy,“ uzavřel debatu nad daným tématem Patrik v první lavici.

Šesťáci potom velmi příjemně překvapili nejen svými znalostmi z oblasti pojišťovnictví, ale také obecným povědomím o tom, jak se v oblasti financí chovat zodpovědně a jak hospodařit s penězi. Děti měly přesnou představu, co se dá pojistit a proč je dobré si pojištění sjednat. Vedle „klasických“ pojištění, jako jsou autopojištění nebo pojištění majetku, jmenovaly také další: „Existuje i takové to pojištění na hloupost, když třeba někoho vytopíme.“ „Určitě se dají pojistit adrenalinové sporty.“ Skutečně pak překvapil jedenáctiletý chlapec svým výrokem: „Já myslím, že se dají určitě pojistit i hroby.“

Děti také věděly, že je důležité si jakékoliv smlouvy před podpisem důkladně přečíst a jeden z žáků dokonce poukázal na fakt, že se klienti nesmí nechat do podpisu smlouvy přinutit nátlakem, a skutečně trvat na tom, že si vše důkladně přečtou a promyslí.

Na vzdělávání v oblasti finanční gramotnosti klademe velký důraz. Dětem předávají znalosti nejen naši učitelé, spolupracujeme také s externími odborníky. Ti mohou žákům zprostředkovat jiný pohled na svět financí, podělit se s nimi o své zkušenosti z praxe a výuku tím zpestřit a pro děti zatraktivnit,“ uvedl Ota Bažant, ředitel ZŠ Emy Destinnové, a dodal: „Jsem rád, že naše snaha nese ovoce a že žáci prokázali dobré znalosti.“    

Ačkoliv se Česká republika pravidelně umisťuje na nelichotivých místech nejrůznějších žebříčků finanční gramotnosti, znalosti dnešních dětí dávají naději, že se situace postupně obrací k lepšímu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.