Středa 20. ledna. Svátek má Ilona.

Desetiletá Karolínka z Kopřivnice dostala světový unikát – první dětský elektrohandbike

První dětský elektrohandbike na světě získala od Allianz pojišťovny prostřednictvím organizace Černí koně desetiletá Karolínka z Kopřivnice v Moravskoslezském kraji, která trpí úbytkem svalové hmoty. Díky novému kolu s elektropohonem tak může jezdit venku s ostatními dětmi a přitom současně rehabilitovat. Ještě před několika lety v České republice handbiky pro děti nikdo nevyráběl. Vloni už jich Allianz ve spojení s Černými koňmi rozdala deset a letos k nim přibyl i tento zbrusu nový elektrohandbike.

„Je to důležitá věc pro děti, které mají pohybové omezení jak nohou, tak i rukou a na běžném kole na ruční pohon nejsou schopní své tělo uvést,“ vysvětluje předseda sdružení Černí koně Tomáš Pouch, který tuto neziskovou organizaci v roce 2008 založil. Karolínka dostala celosvětový unikát s tím, že současně jeho tvůrcům zprostředkovává i nové poznatky, které jsou důležité pro další vývoj elektrohandbiků. „Do budoucna bychom je také chtěli doplnit například elektronickou brzdu na dálkové ovládání, aby kolo mohl doprovod dítěte zastavit i na dálku,“ dodává Pouch.

Podle Karolíniny babičky Daniely Seidlové je nové elektrokolo s ručním pohonem nejenom zábavnou rehabilitací, ale také symbolem svobody a má úžasný vliv jak na fyzičku, tak i na psychiku, protože její vnučce zlepšuje sebevědomí.

Karolínka chodí do třetí třídy a vyrůstá s babičkou a dědečkem. Jejím každodenním pomocníkem je invalidní vozík, se kterým však dokáže také tančit nebo stepovat. Kromě toho plave, chodí do keramiky, hraje na klávesy a flétnu.

„Nesmírně si vážím toho, že jsou na světě lidé, kteří se zabývají výrobou elektrohandbiků a také lidé, kteří tuto výrobu finančně podporují. Velkou odměnou jsou rozzářené oči Káji, když ujíždí na svém stroji a je šťastná,“ uzavírá Daniela Seidlová.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.