CZK/€ 25.265 -0,04%

CZK/$ 23.672 -0,38%

CZK/£ 29.357 +0,28%

CZK/CHF 25.977 -0,36%

02. 08. 2016

0 komentářů

Subjekty:

Dekáda s platební kartami, červenec 2016

 


 

Za posledních 10 let přesáhl celkový objem bezhotovostních plateb kartou u obchodníků 2,5 bilionu korun – to jsou dva roční rozpočty celé České republiky. 317,2 miliard korun z toho tvořily bezkontaktní platby. Právě bezkontaktní platby jsou stále častější a v loňském roce zaznamenaly v meziročním srovnání 82% nárůst. Na internetu jsme v poslední dekádě kartami zaplatili 75,5 miliardy korun.

•           V posledních 10 letech vzrostl také počet obchodníků, kteří přijímají platební karty, a to na dvojnásobek. Platební karty se staly zcela běžnou součástí našeho života, našeho chování při nákupech. Důkazem je nejen stoupající počet platebních transakcí, ale i to, že s nimi platíme stále nižší částky. Bezkontaktní platby totiž dovolují platby již od jedné koruny a Češi toho využívají. A tak zatímco v roce 2006 jsme bezhotovostně v průměru platili 1 144 korun, loni to bylo jen 771 Kč.

•           Trhu karet vévodí debetní karty – 8 z 10 vydaných karet je právě tohoto druhu. Stoupá využívání především bezkontaktních karet – z celkových 11,4 milionu vydaných platebních karet v roce 2015 jich celé ¾ tvořily právě bezkontaktní. Zájem ale roste i o tzv. předplacené karty, které banky nabízejí od roku 2014. Za pouhé dva roky jich bylo vydáno 57 tisíc, meziroční růst mezi lety 2014 a 2015 přitom činil 223 %.

•           Zájem naopak klesá o charge karty, a to dlouhodobě – za posledních 10 let o 30 %. Využívat se přestávají i virtuální karty, které zaznamenaly meziroční pokles, a to o 15 %. Kreditní karty sice z desetiletého pohledu zaznamenaly více než dvojnásobný růst, v poslední době ale čelí stagnaci – mezi lety 2014 a 2015 jejich počet zůstal téměř nezměněn.

(Zdroj dat: SBK)

REKLAMA

Komentář Tomáše Hládka, poradce pro platební styk ČBA:

•           Ve velkých a většinou i v menších městech se už dnes v podstatě obejdeme bez hotovosti. Na její potřebu narazíme jen při placení třeba parkovného v pouličních automatech či při jednorázové platbě v městské hromadné dopravě. Ale i v této oblasti se situace zlepšuje. V některých místech je i tyto platby možné provést kartou, například v Brně či Liberci, v Praze se tato možnost testuje. Horší situace je v malých městečkách či vesnicích, kde často s pokusem o platbu kartou neuspějeme.

•           A jak bude situace vypadat za dalších 10 let? Hotovost u nás určitě v tak historicky krátké době nezmizí, ale rozvoj nejrůznějších forem bezhotovostního placení se určitě nezastaví a bude pokračovat. Technologie jdou dopředu takovým tempem, že nelze vyloučit ani to, že k placení nebude nutná nejen hotovost, ale ani platební karta.

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Bankovní identita: Jak bude fungovat

Přes banku na úřad: Jak funguje bankovní identita?

Projekt bankovní identity jde do finále. Na začátku ledna spustily službu ČSOB a Česká spořitelna, v prvním kvartále má dle plánu zprovoznit celkem šest bank. V tom druhém se k nim připojí další tři. K čemu je bankovní identita dobrá a jak funguje?

Text: Veronika Hejná

06. 01. 2021

Platební karty - VISA a MasterCard

Na návštěvě zákulisí placení kartami

Platební karty představují instrument umožňující platit a vybírat hotovost. Co se děje na pozadí placení kartami? Jak pozná terminál obchodníka, že platba je krytá? Kteří hráči vystupují v zákulisí mezinárodního systému platebních karet? 

Text: Radovan Novotný

09. 10. 2019

Platební karty - VISA a MasterCard

Vyznáte se v platebních kartách?

Platební karty jsou nástroje určené k bezhotovostním platbám, které jsou vydávány fyzickým a právnickým osobám nejčastěji bankou. Bezhotovostní platbou se rozumí oprávněné čerpání placené částky z účtu držitele (majitele) karty. Platební karta umožňuje držiteli bezhotovostní platby na účet prodejce nebo poskytovatele služby za koupené zboží, výběr hotovosti […]

Text: David Krůta

03. 05. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *