Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Dekáda s platební kartami, červenec 2016

Platební karty jsou stále oblíbenějším platebním prostředkem. Od roku 2006 až do loňského prosince vzrostl počet bezhotovostních transakcí realizovaných prostřednictvím karet u obchodníků téměř 4krát a v roce 2015 jimi bylo provedeno 580,5 milionu plateb. To je 1,5 milionu transakcí denně. Celkový objem plateb v roce 2015 přesáhl 447 miliard korun. Oproti roku 2006 jsme tak kartou ročně zaplatili 3,3krát tolik.

Za posledních 10 let přesáhl celkový objem bezhotovostních plateb kartou u obchodníků 2,5 bilionu korun – to jsou dva roční rozpočty celé České republiky. 317,2 miliard korun z toho tvořily bezkontaktní platby. Právě bezkontaktní platby jsou stále častější a v loňském roce zaznamenaly v meziročním srovnání 82% nárůst. Na internetu jsme v poslední dekádě kartami zaplatili 75,5 miliardy korun.

•           V posledních 10 letech vzrostl také počet obchodníků, kteří přijímají platební karty, a to na dvojnásobek. Platební karty se staly zcela běžnou součástí našeho života, našeho chování při nákupech. Důkazem je nejen stoupající počet platebních transakcí, ale i to, že s nimi platíme stále nižší částky. Bezkontaktní platby totiž dovolují platby již od jedné koruny a Češi toho využívají. A tak zatímco v roce 2006 jsme bezhotovostně v průměru platili 1 144 korun, loni to bylo jen 771 Kč.

•           Trhu karet vévodí debetní karty – 8 z 10 vydaných karet je právě tohoto druhu. Stoupá využívání především bezkontaktních karet – z celkových 11,4 milionu vydaných platebních karet v roce 2015 jich celé ¾ tvořily právě bezkontaktní. Zájem ale roste i o tzv. předplacené karty, které banky nabízejí od roku 2014. Za pouhé dva roky jich bylo vydáno 57 tisíc, meziroční růst mezi lety 2014 a 2015 přitom činil 223 %.

•           Zájem naopak klesá o charge karty, a to dlouhodobě – za posledních 10 let o 30 %. Využívat se přestávají i virtuální karty, které zaznamenaly meziroční pokles, a to o 15 %. Kreditní karty sice z desetiletého pohledu zaznamenaly více než dvojnásobný růst, v poslední době ale čelí stagnaci – mezi lety 2014 a 2015 jejich počet zůstal téměř nezměněn.

(Zdroj dat: SBK)

Komentář Tomáše Hládka, poradce pro platební styk ČBA:

•           Ve velkých a většinou i v menších městech se už dnes v podstatě obejdeme bez hotovosti. Na její potřebu narazíme jen při placení třeba parkovného v pouličních automatech či při jednorázové platbě v městské hromadné dopravě. Ale i v této oblasti se situace zlepšuje. V některých místech je i tyto platby možné provést kartou, například v Brně či Liberci, v Praze se tato možnost testuje. Horší situace je v malých městečkách či vesnicích, kde často s pokusem o platbu kartou neuspějeme.

•           A jak bude situace vypadat za dalších 10 let? Hotovost u nás určitě v tak historicky krátké době nezmizí, ale rozvoj nejrůznějších forem bezhotovostního placení se určitě nezastaví a bude pokračovat. Technologie jdou dopředu takovým tempem, že nelze vyloučit ani to, že k placení nebude nutná nejen hotovost, ale ani platební karta.

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.