CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

27. 01. 2021

0 komentářů

Dědické řízení – na co si dát pozor?

 

Říká se, že rodina je na prvním místě. Přesto existují případy, kdy dojde k vyhrocení situace, která může rodinné vazby dlouhodobě poškodit. Mezi nejčastější faktory sporů patří finance, které mohou relativně stabilní vztahy negativně ovlivnit. Jak takové situaci předejít, a zároveň se nestát obětí dědického podvodu?

Loading



 

Možnost nabytí majetku v hodnotě milionů může znamenat velký tlak na případné dědice. Pokud do té doby žili skromně, může být vidina získání takové částky o to silnější. Společně s emocemi mohou vystát staré křivdy a spory, kdo se o nebožtíka více staral, dostával větší příspěvky na studia, apod. Rizikem je také zapojení manželů pozůstalého, kteří mohou tlačit na vyšší částku v oblasti vypořádání dědictví.

 Závěť může situaci usnadnit

Je obecně známo, že více než polovina Čechů se v produktivním životě rozvede. Často pak založí rodinu, a s tím přijdou na svět další dědicové. Když pak dojde na otázku dědictví, může se záležitost značně zkomplikovat. Muž například může chtít, aby majetek připadl jeho druhé manželce, případně dětem z prvního manželství, s podmínkou, že jim při přebírání dědictví musí být alespoň 25 let, apod. Proto se, a to nejen v těchto případech, doporučuje uzavřít závěť, a předejít tak sporům mezi dědici. Data Notářské komory za rok 2019 pak ukazují, že Češi sepsali necelých 24 tisíc závětí, což je meziročně o 3 tisíce více. Každá závěť, která je sepsaná u notáře je zapsána do centrální evidence, a není tak možné ji opomenout. V opačném případě se může stát, že závěť nebude dohledána, a řízení se zkomplikuje. „Závěť musí splňovat formální požadavky, přičemž notář má ze zákona povinnost mít uzavřeno pojištění odpovědnosti za škodu, která by mohla vzniknout v souvislosti s jeho činností. Takže pokud by vám ji sepsal a pochybil, má být i právě pro takové případy pojištěn a vyřízení jím takto způsobené škody tedy může být jednodušší. Pokud tato situace nastane v případě závěti sepsané bez dohledu notáře, tedy nedojde k dědické posloupnosti podle závěti (či dědické smlouvy), nezbývá než se řídit pravidly pro zákonnou dědickou posloupnost,” říká Tomáš Smolík z D.A.S. pojišťovny právní ochrany. Závěť nemůže vyloučit práva nepominutelných dědiců (dětí zůstavitele), jejichž podíl je stanoven u nezletilého potomka na ¾ jeho zákonného podílu a u zletilého potomka na ¼ zákonného dědického podílu.

Dědické podvody

REKLAMA

V rámci dědického řízení se vychází z údajů účastníků, které je ale samozřejmě nutné ověřit, standardně je např. činěn dotaz na finanční ústavy na zůstatek účtů (a také stavebních spoření, investičních nástrojů apod.) ke dni úmrtí. Může se však stát, že vidina majetku převáží nad odpovědností vůči rodině. Manželka, či potomek pozůstalého, pak například vyberou z běžného účtu veškeré prostředky, případně finance zatají. „Předmětem dědictví je zůstatek peněz na účtu k datu úmrtí, nicméně banka účet zablokuje až na základě doložení úmrtního listu. Finanční transakce je ale možné dohledat i zpětně právě i ke dni úmrtí, a daných peněz, nabytých v rozporu s dědickým řízením, se domáhat,” doplňuje Tomáš Smolík.

V rámci dědictví se také bere v potaz, jak se pozůstalý vůči zesnulému za jeho života, ale i po smrti, choval. Dědická nezpůsobilost, tedy vyloučení z dědického řízení (ať už podle zákona nebo závěti) vzniká, pokud se pozůstalý dopustil činu povahy úmyslného trestného činu proti zůstaviteli, jeho předku, potomku nebo manželu nebo zavrženíhodného činu proti zůstavitelově poslední vůli, zejména tím, že zůstavitele k projevu poslední vůle donutil nebo lstivě svedl. Anebo pokud projev poslední vůle zůstaviteli překazil či jeho poslední pořízení zatajil, zfalšoval, podvrhl nebo úmyslně zničil.  (ust. § 1481 občanského zákoníku). Nový občanský zákoník pak udává další speciální pravidla dědické nezpůsobilosti (ust. § 1482, ust. § 1483). Zároveň je vyloučeno, aby se dědici dohodli a pozůstalému jeho chování prominuli, to může učinit jen zůstavitel. „Za jednání proti projevu poslední vůle zůstavitele naopak není možné považovat jednání s cílem, aby závětí povolaný dědic nenabyl majetek, který by mu jinak měl připadnout, a to například tím, že majetek zůstavitele zatají. Takové jednání směřuje pouze proti danému dědici, a ne proti poslední vůli nebožtíka, a k dědické nezpůsobilosti tak nemůže dojít. Zároveň má ale dědic na majetek samozřejmě podle zákona právo, a měl by se ho domáhat,” doplňuje Tomáš Smolík.

Vydědění, nebo odúmrť?

Dědici se podle občanského zákoníku dělí do šesti tříd, kde v první třídě dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem. Zároveň nelze dědictví odmítnout ve prospěch jiné osoby (ale naopak, pokud dědictví neodmítnete, můžete v rámci dědické dohody vaše podíly vypořádat s ostatními dědici). Vydědit lze pak na základě následujících skutečností, kdy pozůstalý:

  • neposkytl zůstaviteli potřebnou pomoc v nouzi,
  • neprojevuje o zůstavitele opravdový zájem,
  • byl odsouzen za spáchání trestného činu,
  • vede trvale nezřízený život.

Dědictví nepředstavuje pouze majetek, ale také případné dluhy pozůstalého. Pokud tedy máte pochybnosti o tom, zda je vůbec pro vás přijetí dědictví výhodné či již od samého počátku víte, že pozůstalost zahrnuje pouze dluhy, můžete dědictví odmítnout. Odmítnutí dědictví vyžaduje výslovné prohlášení vůči soudu, přičemž dědictví lze odmítnout do jednoho měsíce ode dne, kdy soud dědice vyrozuměl o jeho právu odmítnout dědictví a o následcích odmítnutí, má-li dědic jediné bydliště v zahraničí, činí lhůta k odmítnutí dědictví tři měsíce. Pokud odmítnou všichni dědici, připadá dědictví státu, jedná se o takzvanou odúmrť.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Církevní restituce: Příležitost pro finanční poradce

Církve dostanou navrácený dříve zabavený majetek. Značnou část náhrady ovšem obdrží v rámci finančního vyrovnání. Peníze pak budou muset investovat, aby z výnosů dlouhodobě financovaly svůj provoz. Otvírá se tak příležitost pro finanční poradce?

Text: Petra Linhartová

14. 02. 2013

Restituce církví: Nebrat si příklad u USA

Horkým tématem posledních dnů jsou církevní restituce. Jde o politicky ožehavé téma, navíc se zde „hraje“ o velké peníze. Neustále se řeší, zda si to církev (v debatách velmi zjednodušovaná na katolickou) zaslouží. V žádném případě bychom si ale neměli brát příklad z USA.

Text: Šimon Finemon

10. 09. 2012


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *