Čtvrtek 22. dubna. Svátek má Evžénie.

Deadline pro podání daňového přiznání? Do 8. dubna je stále bez sankcí, při platbě daní pozor na nové účty

Makro 31.03.2015 | 09:28 0 Komentářů

Poplatníci, kteří nestihnou podat daňové přiznání do 1. dubna, tak mohou učinit ještě pět následujících pracovních dní. V tomto období stále žádné pokuty nehrozí. Tříměsíční odklad navíc získají poplatníci, kteří využijí služeb daňových poradců a do 1. dubna doručí na finanční úřad plnou moc udělenou daňovému poradci ke zpracování a podání daňového přiznání. Letos poprvé je platba daní z příjmů akceptována pouze na nových bankovních účtech, pozor tedy na zbytečné riziko úroků z prodlení. (Tisková zpráva: TaxVision)

„Daňové přiznání lze podat a zaplatit ještě pět pracovních dní po 1. dubnu, aniž by poplatníkovi byla vyměřena pokuta. Poté už následuje sankce 0,05 procenta stanovené daně za každý další den prodlení, nejvýše však pět procent vyměřené daně. Pokuty pod 200 korun se nepředepisují. Pozor také na správné zaplacení – daň je zaplacená tehdy, kdy je připsána na účtu finančního úřadu,“ uvedla Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision a portálu www.eDane.cz.

Pokud nemá poplatník čas ani chuť se daňovým přiznáním zabývat, může si jej objednat on-line. Po vyplnění údajů na www.eDane.cz obdrží hotové přiznání zpracované odborníky e-mailem do tří pracovních dnů, možné je objednat také expresní dodání do 24 hodin. Stejně tak si může poplatník objednat plnou moc udělenou daňovému poradci pro zpracování a podání daňového přiznání. Pokud ji do 1. dubna uloží na finančním úřadu, prodlouží si termín odevzdání přiznání až na 1. července.

„Je také třeba upozornit, že platbu daní nyní finanční úřady akceptují pouze na nových bankovních spojeních. Od 1. 1. 2015 jsou staré účty nefunkční. Dvouleté přechodné období, kdy mohli lidé platit své daňové povinnosti na staré i nové účty, skončilo s rokem 2014. Vrátí-li se úhrada daně poplatníkovi zpět, měl by si zkontrolovat správnost účtu. Pokud totiž k platbě využil staré číslo účtu, už nedošlo k přesměrování a na skutečném daňovém účtu mu vznikl nedoplatek a riziko následných úroků z prodlení,“ varovala Blanka Štarmanová.

Nová čísla účtů pro daňové povinnosti se skládají z předčíslí podle typu daně a matriky daného finančního úřadu. Například OSVČ podnikající v Praze by měla svoji platbu daně z příjmů fyzických osob zaslat na číslo: 721–77628031/0710 (Daň z příjmů fyzických osob – finanční úřad pro hlavní město Prahu/kód banky). Fyzické osoby využijí jako variabilní symbol své rodné číslo, právnické osoby své identifikační číslo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.