Sobota 31. července. Svátek má Ignác.

Data o vývoji platební bilance podporují názor, že samotný výkon české ekonomiky by hovořil pro posílení české koruny

Makro 13.06.2018 | 11:03 0 Komentářů

Běžný účet platební bilance vykázal za letošní duben výrazný přebytek a příjemně tak překvapil. Měsíční přebytek běžného účtu dosáhl 29,3 miliardy korun, zatímco tržní očekávání se v případě dubna pohybovalo v oblasti přebytku 7,5 miliardy.

Po březnovém výpadku (schodek 5,6 miliardy) je tak obrázek podobný prvním dvěma měsícům letošního roku, kdy se přebytek běžného účtu pohyboval v oblasti 30 miliard korun

Za hlavní příčinu vyššího přebytku za letošní duben lze označit jen velmi malé odlivy dividend do kapes zahraničních investorů: tyto repatriace byly výrazně nižší, než se čekalo.
Přebytky obchodu se zbožím a službami zároveň zůstávají velmi vysoké a běžný účet tak celkově vykázal bezmála o 20 miliard vyšší přebytek než v dubnu 2017.

Data o vývoji platební bilance podporují názor, že samotný výkon české ekonomiky by hovořil pro posílení české koruny.
Tuzemská ekonomika i nadále roste a vnější rovnováha zůstává zdravá.
Nicméně, koruna je ovlivněna vnějšími faktory, včetně výkyvů měn velkých rozvíjejících se ekonomik (Turecko) a výkyvů na měnovém páru euro-dolar.
Právě sentiment na globálních finančních trzích je příčinou toho, proč koruna již 5 měsíců fakticky neposiluje a zaostává tak za očekáváním ČNB.

Měsíční data hlásí, že za první čtyři letošní měsíce dosáhl přebytek běžného účtu 83,7 miliardy korun: pro srovnání, ve stejném období roku 2017 přebytek činil 107,2 miliardy korun.
V roce 2017 činil celoroční přebytek běžného účtu 54,2 miliardy korun (1,1 % HDP), letos může být přebytek o něco slabší zejména v důsledku předpokládaného nižšího přebytku zahraničního obchodu.
Za celý letošní rok bych momentálně viděl přebytek běžného účtu zhruba v oblasti 40 miliard korun, což by znamenalo přibližně 0,8 % HDP České republiky.

Vývoj běžného účtu potvrzuje, že česká ekonomika nečelí žádné vnější nerovnováze, nicméně celoroční přebytek bude letos zřejmě o něco nižší, než tomu bylo v roce 2017.
Fundament české ekonomiky zůstává z pohledu české měny příznivý, nicméně pro viditelnější posílení bude koruna potřebovat impuls v podobě zvýšení úroků ČNB – i nadále očekávám, že tento krok přijde na srpnovém zasedání bankovní rady, vyloučit ale nelze zvýšení sazeb již na měnovém zasedání koncem června.
V každém případě lze předpokládat, že kroky ČNB budou korunu v letošním druhém pololetí tlačit k posílení a česká měna by tak v závěrečném čtvrtletí mohla atakovat úroveň 25 korun za euro.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.