CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.707 +0,19%

CZK/£ 29.516 +0,05%

CZK/CHF 26.084 +0,21%

29. 05. 2014

0 komentářů

Daňoví poplatníci, vydržte! Den daňové svobody letos nastane v úterý 10. června!

 


 

Průměrný daňový poplatník musí na výdaje z veřejných rozpočtů v letošním roce pracovat 160 dní, tedy o jeden den méně než vloni. To je pozitivní skutečnost. „Tento posun je dán součtem dvou faktorů, které působí stejnosměrně. Jedním z nich je úsilí nové vlády o odpovědnější chování na straně veřejných výdajů v roce 2014, druhým je zlepšený výhled vývoje hrubého domácího produktu v letošním roce,“ vysvětluje Aleš Rod z Centra ekonomických a tržních analýz, které se na kalkulacích Dne daňové svobody podílí. „Predikce výše veřejných výdajů na HDP je totiž klíčovou veličinou pro výpočet Dne daňové svobody,“ dodává Rod.  

Ptáte se, co je vlastně Den daňové svobody? Je to den, který pomyslně rozděluje kalendářní rok na dvě části. V první části roku obrazně pracujeme jen na pokrytí veřejných výdajů, pokud sečteme veškeré výdaje a jejich výše odpovídá vytvořenému HDP od 1. ledna letošního roku do 10. června. V druhé části roku obrazně pracujeme jen pro vlastní spotřebu, na níž utratíme zbylou, naštěstí stále ještě větší část HDP. „Přestože jde o jisté zjednodušení, upozorňujeme již od roku 2000 na fakt, že stát, politici a vládní úředníci nedisponují pro své veřejné výdaje jinými penězi než těmi, jež vyberou na daních, odvodech a poplatcích nebo těmi, jež si stát půjčí a občané České republiky je budou muset, navíc zvýšené o úroky z dluhu, v budoucnu splácet. Čím více občanů si to uvědomí, tím lépe pro nás všechny. Nenaletí totiž falešným politickým slibům typu: Nebojte se, postaráme se o vás!“ upozorňuje předseda Akademické rady Liberálního institutu Jiří Schwarz. 

Posuny Dne daňové svobody v našem kalendáři od roku 2000 lze vyčíst z následujícího obrázku. Výsledek roku 2014 je – co se počtu odpracovaných dní týče – stejný jako v roce 2012, jednodenní výkyv je způsoben přestupným rokem 2012.  Zatím nejhorší výsledek byl zaznamenán v roce 2010, kdy Den daňové svobody nastal až 18. června.    

„Lepší výsledek v roce 2014 je „hozenou rukavicí“ pro novou vládu a výzvou pro ministra financí Andreje Babiše, aby řekl ANO žádoucímu posunu Dne daňové svobody směrem k počátku roku,“ říká ředitel Liberálního institutu Petr Koblovský. „A když už jej neposune blíže k Velikonocům, tak ať aspoň neumožní sociálním demokratům posunout Den daňové svobody k „Dušičkám“. V zemích, které jsou v žebříčku daňové svobody před námi, totiž zůstane jejich občanům větší část jejich ročního příjmu pro jejich vlastní spotřebu než občanům České republiky,“ vysvětluje Koblovský. 

Jak jsou na tom obyvatelé ostatních zemí? Polští daňoví poplatníci budou slavit již 5. června. V sousedním Německu si daňoví poplatníci počkají o tři dny déle než u nás (do 13. června), v Maďarsku uvítají příchod daňové svobody až 28. června. 

REKLAMA

Globálně nejlepšího výsledku a nejkratšího čekání opětovně dosáhli v Jižní Koreji, kde si letos připomenou Den daňové svobody již 22. dubna. Z evropského kontinentu je daňově nejsvobodnější Švýcarsko (4. května). 

Ani letos nás nepřekvapí pořadí na opačném konci žebříčku – nejdéle si počkají daňoví poplatníci ve Finsku (3. srpna) a jen o 4 dny dříve přivítají daňovou svobodu v Dánsku (30. července). Občané těchto zemí jsou podstatně bohatší (měřeno výší HDP na obyvatele) než občané České republiky, a proto si mohou dovolit luxus vyšších veřejných výdajů. Oproti nám se v těchto zemích podstatně méně veřejnými financemi plýtvá!

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investice & daně. Kdy máte klid a kdy musíte vyplňovat přiznání?

Obliba investování u nás roste. Jen v podílových fondech Češi zhodnocují už přes 938 miliard korun, další stovky miliard mají investoři v akciích, burzovně obchodovaných fondech a dalších aktivech. Se vzrušujícím investičním světem je ale spojena i méně zábavná povinnost, a to jsou daně. Podívejte se, co si jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024

Jaké sankce hrozí při nedodržení povinností v rámci daňového přiznání?

Stále platí, že nejvíc lidí podává přiznání k dani z příjmu fyzických osob až poslední týden v březnu. Proto Finanční správa od pondělí 25. března do úterý 2. dubna letos prodlužuje úřední hodiny podatelen všech finančních úřadů. Finanční úřady budou otevřené od 8 do 17 hodin. Neplatí to však pro […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *