CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

02. 05. 2018

0 komentářů

Další oslabení koruny v květnu vyloučit nelze, avšak z několikaměsíčního pohledu je posilování koruny i nadále pravděpodobnější variantou

 

Česká koruna zkraje tohoto týdne výrazně oslabila a dostala se k hodnotám, na kterých se naposledy nacházela v závěru loňského roku. Konkrétně v úterý dopoledne obchodování krátce probíhalo nad hladinou 25,80 CZK/EUR. Koruna oslabila navzdory tomu, že většina účastníků finančního trhu očekává spíše další posilování české měny.

Loading



 

V této souvislosti se nabízí hned několik otázek. Co stojí za aktuálním oslabováním koruny? Je aktuální oslabení koruny jen dočasné nebo je nutné se slabší korunou počítat i v nadcházejících měsících?

Za aktuálním oslabením koruny stojí podle mě v první řadě vnější faktory, zatímco domácí faktory zůstávají v tuto chvíli lehce upozaděny. Význam vnějších faktorů je zřejmý z toho, že výrazné výprodeje se netýkají pouze koruny, ale zasáhly i další středoevropské měny (HUF, PLN). Oslabení středoevropských měn lze připsat především odlivu krátkodobých investorů z regionu, a to s tím, jak v závěru dubna a na začátku května posiloval americký dolar. K aktuálnímu oslabení koruny rovněž přispěly technické faktory, když obchody nad hladinu 25,50 CZK/EUR pravděpodobně aktivovaly část příkazů stop-loss a urychlily tak korunové ztráty. A v neposlední řadě měl na korunu vliv i úterní státní svátek a tím pádem i nižší likvidita.

Aktuální oslabení české měny však považuji pouze za dočasné a v nadcházejících měsících očekávám opětovný posun koruny směrem k hladině 25 CZK/EUR.Důležitým předpokladem pro takový vývoj je zklidnění situace na hlavním měnovém páru EURUSD s opětovným posilováním eura a návratem zahraničních investorů do středoevropského regionu. Rovněž z fundamentálního pohledu je návrat koruny k silnějším hodnotám pravděpodobnější. Pokračující silný růst domácí ekonomiky nad potenciálem by měl pomáhat koruně k ziskům. Česká národní banka (ČNB) sice oficiálně další zvýšení úrokových sazeb signalizuje až na přelom let 2018 a 2019, avšak dřívější zvýšení sazeb ve druhé polovině letošního roku jednoznačně vyloučit nelze. Pokud by k tomu došlo, koruna by z dalšího utažení měnové politiky ČNB určitě těžila. Ostatně bankovní rada ČNB zasedá již zítra (3/5).

Výsledně lze tak říci, že zatímco během května nelze vyloučit další oslabení koruny a její přiblížení k hladině 26 CZK/EUR, tak v delším, několikaměsíčním, horizontu důvody pro posilování české měny i nadále převažují.

REKLAMA

Miroslav Novák

Analytik AKCENTA CZ a.s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Měnová politika: Tanec s úročením, inflací i měnovým kurzem

Ještě na podzim z centrální banky zaznívalo, že vyšší úrokové sazby s námi zůstanou na poněkud delší dobu. Máme si prostě zvykat, peníze mají mít opět svou cenu. Nejnovější dění ukazuje, že když budou strůjci měnové politiky snižovat úrokové sazby razantněji, riskují oslabení koruny.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

22. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *