Úterý 27. července. Svátek má Věroslav.

Další krachující dluhopisový emitent – společnost WEBER EU s.r.o. na prahu insolvence

Investice 26.11.2019 | 21:22 5 Komentářů

Po společnostech Triload, Sedma Praha, Sponge Factory, Zoot a EMTC se octl v problémech další emitent korporátních dluhopisů. Tentokrát si na businessu s bondy vylámala zuby moravskoslezská firma WEBER EU s.r.o., která vydala nejméně dvě emise dluhopisů o celkovém objemu 16 milionů korun. Krajský soud v Ostravě zahájil se společností v polovině listopadu insolvenční řízení. Desítky investorů tak skončily v nejistotě.

Firma WEBER EU s.r.o. vydala přinejmenším dvě emise dluhopisů o celkovém objemu 16 mil. korun a s úročením 9,10 % ročně. Minimálně od září letošního roku však emitent nesplácí. Peníze investorů měly být použity především na nákup technického vybavení pro rozrůstající se firmu a její novou pobočku. Z veřejně dostupných zdrojů plyne, že zatímco u první emise s názvem Tlakové mytí WEBER 2020 není žádné dodatečné zajištění, u emise Tlakové mytí WEBER II – 2021 podepsal emitent alespoň ručitelské prohlášení.

Na společnost byl skupinou věřitelů podán insolvenční návrh, jemuž soud v polovině listopadu vyhověl a zahájil s dlužníkem insolvenční řízení, do kterého dokonce vstoupilo také Krajské státní zastupitelství v Ostravě. Děje se tak obvykle v případech, kdy existuje podezření, že se dlužník dopustil trestné činnosti, a proto je nutné ochránit veřejný zájem.

„Podařilo se nám získat int. adresy většiny, ne-li všech vlastníků rozptýlených po celé republice a pokoušíme se o společný postup při hájení svých zájmů,“ vyjádřil se ve spisu jeden z dotčených dluhopisových investorů. Emitent údajně přislíbil svolat schůzi vlastníků dluhopisů, která by se měla konat v Praze. Investoři by tak měli mít možnost domluvit se na dalším postupu.

„Z účetní závěrky za rok 2017 vložené do veřejně dostupného obchodního rejstříku vyplývá, že emitent již v tomto období vykazoval známky předlužení. Firma byla zjevně ve ztrátě, kdy vykázala záporný výsledek hospodaření -970 000 Kč a závazky v hodnotě 2 655 000 Kč. Pakliže má firma záporné výsledky, nemělo by jí být vůbec umožněno emitovat dluhopisy,“ vyjádřila se Eliška Skřivanová ze spotřebitelsko-poradenského webu Rizikovedluhopisy.cz, který před rizikovými emisemi dlouhodobě varuje.

Dluhopisy ve jmenovité hodnotě 10 000 Kč a o celkovém objemu 13 mil. korun emituje také sesterská společnost Plošiny Weber s.r.o. založená teprve letošního roku. Podle aktuálních informací na webu emitenta bylo dosud upsáno 5 830 000 Kč. S ohledem na skutečnost, že mají obě firmy shodného jednatele, se dá očekávat, že také se splácením těchto dluhopisů mohou nastat problémy.

Jak správně investovat do firemních dluhopisů, na co si dát pozor, rady a varování před dalšími podezřelými emisemi dluhopisů spotřebitelé najdou na www.rizikovedluhopisy.cz

Tisková zpráva Rizikovedluhopisy.cz

5 komentářů: “Další krachující dluhopisový emitent – společnost WEBER EU s.r.o. na prahu insolvence”

  1. Dotaz napsal:

    Jak mně pomůže ručitelské prohlášení Petr Weber při dluhopisech Weber II 2021.

  2. Anonym napsal:

    i po urgenci nikdo z firmy neodpovídá, telefony vypnuté…. peníze za dluhopisy nechodí a vložené peníze za dluhopisy jsou asi v ….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.