CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

27. 03. 2018

0 komentářů

Subjekty:

Čtvrteční jednání ČNB bez změn, očekáváme spíše holubičí signály a opětovné zvyšování sazeb v druhé polovině letošního roku

 

Od čtvrteční jednání ČNB v souladu s konsensem trhu neočekáváme žádné změny v nastavení měnové politiky. Bankovní rada ČNB nebude mít tentokrát k dispozici novou makroekonomickou prognózu a bude tak pouze vyhodnocovat, jak se doposud naplňuje prognóza ČNB ze začátku února. Ta pro letošní rok již nepředpokládá další růst základních sazeb. Vzhledem k posledním nižším inflačním číslům budou bankovní radou zmíněna ve vztahu k prognóze protiinflační rizika a čtvrteční jednání tak bude vyznívat v holubičím duchu. Nadále však očekáváme, že koruna bude ve srovnání s prognózu ČNB posilovat v následujících měsících pomaleji a ČNB tak v druhé polovině roku začne sazby opět zvyšovat. 

Loading



 

Poslední údaje z tuzemské ekonomiky týkající se růstu HDP, mezd či vývoje kurzu koruny byly v souladu s únorovou prognózou ČNB. Nejvyšší nesoulad přišel však ve vývoji inflace. Ta v únoru zpomalila na 1,8 %, zatímco ČNB čekala meziroční růst cen ve výši 2,2 %. Při pohledu na strukturu inflace je však patrné, že zpomalení šlo zejména na vrub pomalejšímu růst cen potravin a také vyšší srovnávací základně z minulého roku, kdy ceny v restauracích začaly zrychlovat vlivem zavedení EET. 

Pokud srovnáme únorovou inflaci a inflaci z října minulého roku, která byla za poslední období nejvyšší (2,9 % yoy), pak příspěvek k meziročnímu růstu cen z titulu růstu cen potravin zpomalil z 1,4 p.b. v říjnu na 0,4 p.b. v únoru, tj. o jeden procentní bod. Příspěvek k meziročnímu růstu inflace z titulu cen v restauracích se pak snížil z 0,35 p.b  na 0,15 p.b. tj., o 0,2 p.b. Z toho je patrné, že zpomalení inflace pod 2% cíl bylo do velké míry dáno právě uvedenými vlivy a z pohledu měnové politiky se tak nejedná o nic problematického.

Naopak, ČNB podle našeho názoru inflace nepatrně pod 2% cílem vyhovuje, umožňuje jí totiž důvěryhodněji tvrdit, že se k dalšímu zvyšování sazeb jen tak nechystá. Trh tak díky slabší inflaci doprovázené holubičí komunikací ČNB nebude natolik předjímat další brzký růst sazeb ČNB a nebude tolik tlačit korunu k silnějším úrovním. To znamená, že měnové podmínky nebudou zpřísňovány silnějším kurzem a ČNB tak bude mít větší prostor je nakonec zpřísnit prostřednictvím sazeb.

To je pro ČNB preferovanější varianta, protože je pro ní žádoucí se sazbami co nejvíce utéct od nulové hranice a vytvořit si polštář pro jejich budoucí snižování, až se ekonomický cyklus obrátí. Pokud by však koruna příliš posílila, prostor pro další růst sazeb by byl menší. Paradoxně tak může být krátkodobě slabší inflace pro ČNB dobrou zprávou, protože jí umožní trh lépe ovlivňovat pro ní žádoucím směrem.

REKLAMA

Dle našeho názoru tak bude ČNB obecně v první polovině letošního roku vysílat spíše holubičí signály, což bude koruně bránit v dalším posilování. Méně silná koruna ve srovnání s prognózou ČNB a příznivý ekonomický vývoj vyžadující další měnové utažení však ČNB nakonec umožní opět zvyšovat své sazby v druhé polovině letošního roku. Stále tak očekáváme letos ještě dvojí zvýšení základních sazeb ČNB, koruna by se v závěru roku měla pohybovat mírně pod hranici 25 Kč za euro.

Jakub Seidler, hlavní ekonom pro ČR, ING Bank N.V.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *