Čtvrtek 05. srpna. Svátek má Kristián.

ČSÚ: Rychlé informace – mzdy, ceny, zahraniční obchod

Průměrná mzda vzrostla. Cenová hladina se meziměsíčně nezměnila. Přebytek bilance zahraničního obchodu meziročně klesl. Nejnovější údaje přinášejí Rychlé informace Českého statistického úřadu:

Průměrná hrubá měsíční mzda vzrostla ve 4. čtvrtletí 2017 meziročně o 8,0 %. „Průměrná hrubá mzda činila 31 646 korun. Na růst výdělků tlačily stoupající poptávka po pracovních silách a také silný hospodářský růst,“ uvádí Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky trhu práce ČSÚ. Podrobnosti zde:https://www.czso.cz/csu/czso/cri/prumerne-mzdy-4-ctvrtleti-2017.

Meziměsíčně se v únoru spotřebitelské ceny nezměnily, potvrzuje Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ: „Snížily se ceny potravin, a to především ceny vajec, které byly nižší o 10,4 %, dále ceny másla, trvanlivého polotučného mléka, jogurtů i zeleniny. Naopak dražší bylo drůbeží maso a ovoce.“ Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny o 1,8 %. Více v Rychlé informaci: https://www.czso.cz/csu/czso/cri/indexy-spotrebitelskych-cen-inflace-unor-2018.

Bilance zahraničního obchodu skončila v lednu podle předběžných údajů ČSÚ přebytkem 11,9 miliardy korun„Meziročně je to pokles o 9,4 miliardy. Toto snížení bylo zapříčiněno hlavně poklesem salda zahraničního obchodu s motorovými vozidly. Vývoz automobilů poklesl o 3,7 miliardy korun při růstu dovozu o 1,8 miliardy,“ konstatoval ředitel odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ Karel Král. Další informace naleznete v Rychlé informaci: https://www.czso.cz/csu/czso/cri/zahranicni-obchod-leden-2018.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.