Sobota 23. října. Svátek má Teodor.

ČSOB: Povánoční útraty Čechů v e-shopech strmě vzrostly a předčily i nákupy před Štedrým dnem

Banky 07.01.2021 | 12:43 0 Komentářů

Pandemická situace přesměrovala nákupy Čechů o vánočních svátcích na internet. Růst plateb kartou byl v meziročním porovnání enormní. Ve dnech před Štědrým dnem klienti skupiny ČSOB v e-shopech utratili o polovinu větší částku než před rokem. Překvapením bylo, že v povánočním období se nákupy ještě zintenzivnily a byly o takřka tři čtvrtiny vyšší než ve stejném období loni.

„Letošní vánoční a novoroční svátky podle předpokladů přinesly kvůli pandemii a omezením v obchodech a nákupních centrech rekordní tržby v e-shopech. Úplně jsme ale neočekávali, že povánoční nákupní horečka bude silnější než předvánoční. Nicméně objem útrat našich klientů v e-shopech po Vánocích byl o devět procent vyšší než ve dnech před Štědrým dnem. Podle počtu transakcí byl nárůst tříprocentní,“ říká Jan Sadil, člen představenstva ČSOB zodpovědný za retail.

Nejvíce v meziročním srovnání při online nákupech koncem loňského prosince rostly útraty za potraviny, jídlo a pití z restaurací, oblečení, bytové doplňky, elektrozboží či digitální zábavu, tedy zejména počítačové hry nebo filmy a seriály.

O tom, jak se priority a potřeby klientů v koronavirové době proměnily, svědčí online útraty zaznamenané koncem roku 2019. Tehdy lidé vedle potravin a elektroniky utráceli hlavně za cestování (objednávání ubytování, zájezdy od cestovních kanceláří), kulturu nebo u provozovatelů sázek a loterií.

Vše je dáno především pandemickým nouzovým stavem a následnými vládními opatřeními. Za zmínku dále stojí, že lékáren a drogerií se aktuální online nákupní boom netýkal. Léky a kosmetiku Češi zatím raději nakupují osobně přímo v obchodech,“ doplňuje Jan Sadil.

Statistika zahrnuje karetní platby klientů skupiny ČSOB v e-shopech ve dnech 20. až 24. prosince 2020 a 28. až 31. prosince 2020. Data byla porovnána se stejnými obdobími roku 2019.

V období povánočních nákupů také klienti využívali benefity, které přinášejí kreditní karty v podobě bezúročného období. U ČSOB mohou využít až 55 dní na nákupy, při kterých neplatí úroky. Při platbě kreditní kartou také získají automaticky o 1 rok prodlouženou záruku na vybrané zboží zakoupené v ČR.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.